• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • قطر آماده است به جای ایران از عراق را تأمین کند

قطر آماده است به جای ایران از عراق را تأمین کند

صدور گاز مایع ایران به عراق با موانعی برخورد کرده که به کمبود برق در عراق منجر شده است. اکنون عراق مایل است واردات گاز از ایران را کاهش دهد و در جستجوی منابعی “مطمئن” است.

بحران برق، که در سرمای زمستان به شکل قطعی متناوب برق پدیدار گشته، بیش از پیش دولت کاظمی را زیر فشار قرار داده است تا به فکر جایگزینی برای گاز ایران باشد.

رسانه‌های خاورمیانه عربی، مانند “خلیج آنلاین”، گزارش می‌دهند که عراق در حال بررسی گزینه‌های متعددی برای تنوع بخشیدن به منابع گاز مایع خود و کاستن از وابستگی به گاز ایران است، زیرا به علت تحریم‌های بین‌المللی، ایران قادر نیست بهای انرژی صادراتی خود را به شکل مناسب دریافت کند.

با این که آمریکا عراق را از عقوبت‌های مربوط به معاملات تجارتی با ایران، در زمینه تأمین انرژی، معاف نموده، اما عراق همچنان در پرداختن بدهی خود دچار مشکل است و همین اختلافاتی را میان دو کشور پدید آورده است.

به گفته “خلیج آنلاین”، در ۲۷ دسامبر ۲۰۲۰، ایران گاز مایع صادراتی خود به عراق را به نسبت ۴۰ درصد کاهش داد، که دلیل این اقدام پرداخت نشدن بهای آن توسط بغداد بود، این در حالی است که عراق در ژوئن گذشته اعلام کرد که ۴۰۰ میلیون دلار به ایران در ازای خرید گاز و برق پرداخت نموده است. اما به گفته ایران، بدهی عراق در این زمینه به ۵ میلیارد دلار می‌رسد.

منبع: دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading