• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • مطالبه عمومی برای برگزاری علنی دادگاه الهه محمدی و نیلوفر حامدی

مطالبه عمومی برای برگزاری علنی دادگاه الهه محمدی و نیلوفر حامدی

پیام جوان: روزنامه کیهان در واکنش به مطالبه افکار عمومی و خانواده الهه محمدی و نیلوفر حامدی مبنی بر «برگزاری علنی» دادگاه این دو روزنامه‌نگار، در مطلبی نوشت که «اینها به دنبال بهانه‌ای جدید برای غوغاسالاری هستند» و رسانه‌های «مدعی اصلاحات» به نوعی «دست پیش گرفته‌اند تا پس نیفتند.»

از نگاه کیهان هدف این افراد زیر سوال بردن عملکرد دستگاه قضایی جمهوری اسلامی است.

احمد زیدآبادی در همین رابطه در کانال تلگرامی خود نوشت که اگر اتهامات بر مبنای «مدارک و اسناد متقن و محکمه‌پسند» علیه آنها مطرح شده است چه جای نگرانی [برای] دستگاه قضا از علنی شدن دادگاه؟

آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در توییتی نوشت که حق قانونی نیلوفر حامدی و الهه محمدی است که دادگاهشان علنی و با حضور وکلای آنها برگزار شود.

کمیته پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از رویه برگزاری دادگاه‌های اهالی رسانه، خواستار علنی شدن دادگاه رسیدگی به این دو پرونده شد.

بر اساس این بیانیه که روز چهارشنبه سوم خرداد ماه منتشر شد، این کمیته با اشاره به برگزاری دادگاه رسیدگی به «اتهامات انتسابی» دو روزنامه‌نگار بازداشتی که قرار است هشتم و نهم خردادماه برگزار شود، نسبت به عدم دسترسی به جزئیات محاکمه از سوی افکار عمومی و آنچه که «حقیقت امور» خواند، هشدار داد.

الهه خسروی روزنامه‌نگار نیز در توییتی نوشته است «ممنون میشم با این هشتگ (دادگاه علنی) برای علنی بودن دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی تلاش کنید. همکاران ما بعد از ۹ ماه بازداشت، حق دارند که در دادگاه علنی حضور داشته باشند.»

خانواده اين دو روزنامه‌نگار هم در گفت‌وگو با روزنامه «اعتماد» مي‌گويند اين دو روزنامه‌نگار سرشناس حوزه اجتماعی در دوران کاری خود جز برای شفافیت و بهبود شرايط ايران کاری انجام ندادند و حالا تحقق خواسته‌ رسيدگي شفاف و علني به پرونده اتهامی آنها هم می‌تواند در راستای كار حرفه‌ای آنها باشد.

  دفتر بنیامین نتانیاهو: یک گروه شبه‌نظامی نزدیک به جمهوری اسلامی در عراق یک محقق اسرائیلی را که ماه‌ها در این کشور ناپدید شده، نگه داشته است

روزنامه اعتماد همچنین تاکید کرده است که درخواست برگزاری دادگاه اين دو روزنامه‌نگار به صورت علنی در دو روز گذشته از سوی چهره‌های رسانه‌ای و سياسی فراوانی مطرح شده و حقوقدانانی هم اين درخواست را قانونی و براساس متن قانون اساسی خواندند. در ادامه مطلب آمده: «حالا بايد منتظر ماند و ديد كه آيا اين درخواست و كارزار با موافقت دستگاه قضايي روبه‌رو خواهد شد يا اينك روش ديگری را در پيش خواهند گرفت؟»

پس از ماه‌ها بازداشت الهه محمدی و نیلوفر حامدی، به دلیل افشای چگونگی درگذشت مهسا امینی، قوه قضائیه جمهوری اسلامی، تاریخ محاکمه آنها را هفته آینده تعیین کرده است.

یکی از اتهامات این دو خبرنگار زندانی «همکاری با آمریکا» است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا چند روز پیش اتهامات جمهوری اسلامی به نیلوفر حامدی و الهه محمدی مبنی بر «همکاری با آمریکا» را رد کرد.

متیو میلر، در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا در مورد پرونده این دو خبرنگار زندانی گفت: «در رابطه با این پرسش خاص، ما این اتهامات را رد می‌کنیم. آشکارا صحت ندارند.»

نیلوفر حامدی و الهه محمدی به همراه نرگس محمدی چندی پیش در تاریخ ۱۳ اردیبهشت به عنوان برنده‌های امسال جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات یونسکو موسوم به «گیلرمو کانو» معرفی شدند.

نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد خبر درگذشت او را اعلام کرد و چند روز بعد توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد.

الهه محمدی که برای روزنامه هم‌میهن کار می‌کرد از مراسم تشییع پیکر مهسا امینی گزارش تهیه کرد و او نیز از شهریور ماه در زندان به سر می‌برد.

  ویدئوی تجمع اعتراضی و بزرگ ایرانیان در لندن - ۲۰ آپریل ۲۰۲۳

این دو روزنامه‌نگار جایزه بین‌المللی «آزادی مطبوعات» انجمن «روزنامه‌نگاران کانادایی حامی آزادی بیان» و‌ جایزه «لیون» بنیاد روزنامه‌نگاری نیمن در دانشگاه هاروارد را نیز به صورت مشترک دریافت کرده‌اند.

بر اساس گزارش صدای آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان