• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • تجمع اعتراضی داروسازان خراسان رضوی در پی بحران دارویی

تجمع اعتراضی داروسازان خراسان رضوی در پی بحران دارویی

پیام جوان: بیش از ۴۰۰ داروساز از داروخانه‌های خراسان رضوی در اعتراض به «بزرگ‌ترین» کمبود دارویی کشور در ۴۰ سال اخیر مقابل استانداری این استان تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی، به مشکلاتی از جمله کمبود شدید شیرخشک نوزادان و اقلام ضروری کشور، بدهی سازمان‌های بیمه به داروخانه‌ها، کارمزد غیرقانونی بر تعداد تراکنش‌های پوز بانکی، شروع فعالیت پلتفرم‌های نرم‌افزاری تحت کنترل سپاه برای فروش آنلاین دارو و اصلاح قانون ۱۳۳۴ و جلوگیری از تاسیس داروخانه دولتی و غیرقانونی اعتراض کردند.

تجمع‌کنندگان همچنین خواستار تعیین تکلیف وضعیت پرداخت یارانه دارو به داروخانه‌ها و رسیدگی به مشکلات داروخانه‌ها که منجر به ورشکستگی بیش از ۷۰ درصد آنان شده است، شدند.

مشکلات حوزه بهداشت و درمان کشور از سال گذشته به بحران تبدیل شده است. به گفته یک نماینده مجلس شورای اسلامی، با وجود ادعای دولت مبنی بر «گل و بلبل» بودن همه چیز در عرصه درمانی، به‌ویژه در حوزه دارویی، «۳۰۰ قلم» کمبود دارو در ایران وجود دارد.

رئیس انجمن داروسازان ایران نیز در نامه‌ای به رئیس جمهور، خواستار تعیین تکلیف وضعیت پرداخت یارانه دارو به داروخانه‌ها شده است.

در بحث شیرخشک نیز وضعیت تامین به شدت بحرانی است. روزنامه «پیام ما» گزارش داد که بیش از یک ماه است که کمبود شیرخشک در بازار، پدر و مادرهای نوزادان را برای تهیهٔ قوت غالب فرزندان شان بین داروخانه‌های شهرهای کوچک و بزرگ ایران سرگردان کرده است.

مقامات ارشد جمهوری اسلامی، به ویژه ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، همواره وعده رفع بحران‌های درمانی را داده‌اند، وعده‌هایی که نه‌تنها محقق نشده بلکه بر اساس گزارش منابع داخلی، نسبت به گذشته شدت نیز یافته است.

  UK minister warns about protest votes at EU elections

حکومت جمهوری اسلامی و رسانه‌های رسمی در ایران بارها مشکلات در عرصه درمان و بهداشت را به تحریم‌ها نسبت داده‌اند. این در شرایطی است که برخلاف این تبلیغات، دارو و اقلام درمانی همواره شامل تحریم‌های اعمال شده علیه ایران نبوده و از «استثنا» برای تهیه و واردات برخوردار بوده است.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان