• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • دیدار شاهزاده رضا پهلوی با اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل

دیدار شاهزاده رضا پهلوی با اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل

پیام جوان: شاهزاده رضا پهلوی در جریان سفر رسمی به اسرائیل با رئیس‌جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. او همچنین روز سه‌شنبه در آیین نیایش دیوار ندبه حضور یافت. این سفر واکنش‌های گسترده‌ای برانگیخته است.

شاهزاده رضا پهلوی که از روز دوشنبه با دعوت رسمی مقامات دولت اسرائیل در این کشور به سر می‌برد، روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین با اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری این کشور، دیدار کرد.

او با انتشار عکسی از این دیدار نوشت: «پرزیدنت اسحاق هرتزوگ، از شما برای استقبال گرم و پیام دوستی‌تان به‌ ملت ایران سپاسگزارم، و به نوبه خود، آینده‌ای را آرزو می‌کنم که در آن، ایران و اسرائیل پیوندهای دیرین خویش را برای امنیت و رفاه بیشتر هر دو ملت تجدید کنند.

گیلا گامالیل، وزیر اطلاعات اسرائیل، دیدار صبح امروز شاهزاده رضا پهلوی با اسحاق هرتزوگ رئیس‌جمهوری این کشور را «مهم» ارزیابی کرد و گفت: «ما همه با هم در مقابل رژیم آیت‌الله‌ها برای ساختن آینده‌ای بهتر ایستاده‌ایم.»

شاهزاده رضا پهلوی همچنین تصویری از حضورش در مراسم نیایش در کنار دیوار ندبه در اسرائیل منتشر کرد و گفت: «دو هزار و پانصد سال پیش، کوروش بزرگ یهودیان را از اسارت رهانید و به آنان کمک کرد تا معبدشان در اورشلیم را بازسازی کنند. با احترامی عمیق از دیوار ندبه بازدید و دعا کردم روزی برسد که ایران و اسرائیل بتوانند دوستی تاریخی‌شان را از سر بگیرند.»

خانم گامالیل،‌ وزیر اطلاعات اسرائیل، که در این سفر میزبان شاهزاده رضا پهلوی و همسر او است، تصویری از حضور آنها حین نواختن آژیر احترام به یاد شش میلیون قربانی هولوکاست در مراسم نیایش در کنار دیوار ندبه شاهزاده رضا پهلوی را «وارث تاج و تخت ایران» خواند.

  ادامه اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی به دنبال فراخوان‌ گروه‌های مختلف برای تجمعات خیابانی، روز شنبه ۱۶ مهر

همچنین، به گزارش تایمز اسرائیل، شاهزاده رضا پهلوی به همراه همسرش یاسمین پهلوی با بازماندگان خانواده دی که در جریان تیراندازی عید فصح در تل‌آویو کشته شدند، دیدار کرد و به آنها تسلیت گفت.

در این تیراندازی مرگبار لوسی، همسر لئو دی، و دو دخترش مایا و رینا کشته شدند.

همچنین، به گزارش تایمز اسرائیل، شاهزاده رضا پهلوی به همراه همسرش یاسمین پهلوی با بازماندگان خانواده دی که در جریان تیراندازی عید فصح در تل‌آویو کشته شدند، دیدار کرد و به آنها تسلیت گفت.

در این تیراندازی مرگبار لوسی، همسر لئو دی، و دو دخترش مایا و رینا کشته شدند.

دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک، با بیان این که برخلاف میلش نتوانسته به اورشلیم برود، نوشت: «اما دو تا از همکارانم به جای من آن جا هستند و در کنار شاهزاده رضا پهلوی پیام‌آور دوستی ملت ایران با ملت اسراییل و جهانیان بودند. یک ایران آزاد تضمین آینده‌ای زیباتر برای جهانی امن‌تر است.»

مصطفی بشکار، دانشیار اقتصاد دانشگاه ایندیانا در آمریکا، با بیان این که «دشمنی با اسرائیل و آمریکا هنوز در بین مخالفان جمهوری اسلامی – به خصوص میان مخالفان به اصطلاح روشنفکر و نخبه – به‌شدت رواج دارد»، گفت: «ملاقات و مراوده با سیاستمداران اسرائیلی و آمریکایی و حتی مصاحبه با خبرگزاری‌های اسرائیلی هنوز تابوی بزرگی بین اپوزیسیون است.»

او اضافه کرد: «شکستن این تابو این بار به دست رضا پهلوی انجام می‌شود که به گمان من نشان از دوراندیشی اوست. فایده‌ اصلی دیدار او از اسرائیل شکستن این تابو است. درخواست رابطه نرمال با دنیا از طرف مردم به همراه مطالبه حقوق زنان، تمام قدرت نرم نظام را از بین می‌برد.»

  جنجال جدید در صدا و سیما: "جنگولک بازی" طلبه‌ها در برنامه "حسینیه معلی"

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، با بیان این که «ملت ایران با اسرائیل دشمنی ندارد»، به اقدامات جمهوری اسلامی چون «بمب‌گذاری مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس» و «حمله به کنیسه در آلمان» اشاره کرد و درباره سفر شاهزاده رضا پهلوی به اسرائیل گفت: سفر آقای پهلوی خاطرنشان کردن این پیام روشن است که با سرنگونی جمهوری اسلامی، صلح و دوستی در منطقه جایگزین نفرت و دشمنی خواهد شد.

بر اساس گزارش صدای آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان