سرطان پروستات – بخش دوم

نویسندگان: پروفسور دکتر سید سعید زمانیه شهری MD و پرفسور دکتر سونیا سیدالحسینی MD

نشانه های کمتر شایع سرطان پروستات: اگرچه برخی نشانه ها در سرطان پروستات شایع نیست، اما به ندرت ممکن است در سرطان پروستات رخ دهد. در حالی که این علایم دیگر به غده پروستات مختص نیستند و می توانند به وسیله طیف وسیعی از شرایط و بیماری ها ایجاد شوند اما آنها باید مورد ارزیابی قرار گیرند.

وجود خون در ادرار (هماچوری) به احتمال زیاد به علت بیماری دیگری است اما می تواند بوسیله سرطان پروستات نیز رخ دهد. بنابراین باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

وجود خون در مایع منی (هماتوسپرمی) می تواند نشانه ای هشدار دهنده باشد و باید مورد ارزیابی قرار گیرد. همانند هماچوری، خون در مایع منی به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد. خون در مایع منی ممکن است قرمز روشن باشد یا فقط یک رنگ صورتی کم رنگ داشته باشد. اما در هر حال باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

شروع ناگهانی اختلال نعوظ یک علامت رایج در مردان است، اما معمولا به تدریج با افزایش سن رخ می دهد. اگر اختلال نعوظ به سرعت در حال رشد باشد، ممکن است باعث نگرانی باشد. پس باید مورد بررسی قرار گیرد.

درد در کمر، ناحیه تناسلی یا دنده ها. وقتی که سرطان پروستات گسترش می یابد، استخوان ها شایع ترین محل متاستاز هستند. متاستاز به استخوان در کمر، ناحیه تناسلی یا دنده می تواند موجب درد شود که ممکن است شدید باشد.

از دست دادن کنترل مثانه یک علامت رایج سرطان پروستات نیست، اما ممکن است به دلایل متعدد دیگری رخ دهد. سرطان پروستات ممکن است موجب فشار به استخوان های پشتی شود که در نتیجه فشرده سازی نخاع و از دست رفتن کنترل مثانه اتفاق می افتد.

  فردوسی، حکیم طوس، طبیب زبان پارسی – قسمت 29

کاهش وزن غیر مستقیم. حین پیشرفت سرطان پروستات، از دست دادن وزن بطور غیرطبیعی اغلب همراه با کاهش اشتها و خستگی رخ می دهد. از دست دادن وزن بطور غیرطبیعی و ناگهانی معمولا در تمامی سرطان ها رخ می دهد. علائم دیگری که نشان می دهد سرطان پروستات در فراتر از پروستات گسترش یافته است ممکن است شامل تغییر در عادات روده یا تورم در پاها باشد.

عوارض جانبی سرطان پروستات. سرطان پروستات وقتی که به صورت محلی گسترش می یابد یا زمانی که به قسمت های دیگر بدن از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی گسترش پیدا می کند، یعنی متاستاز پیدا می کند، ممکن است عوارضی ایجاد کند.

این عوارض احتمالی عبارتند از:

درد لگن:  سرطان پروستات می تواند منجر به درد مزمن لگن به علت حمله به بافت نرم در لگن شود.

احتباس ادرار: سرطان پروستات ممکن است باعث حبس ادرار از طریق انسداد مجرای ادراری شود و یا در حالت پیشرفته تر به دلیل انسداد مجاری ادراری (لوله هایی که از کلیه ها به مثانه منتقل می شوند) اتفاق بیفتد. هنگامی که مجرای ادرار به طور کامل توسط پروستات بزرگ شده مسدود می شود، به عنوان احتباس حاد ادراری نامیده می شود. احتباس ادراری حاد معمولا با درد شدید همراه است، زیرا فشار در مثانه به دلیل پر شدن و متورم شدن توسط ادرار همراه است. اگر این ادرار دفع نگردد، ادرار می تواند به کلیه ها به سمت بالا برگردد که باعث عفونت و آسیب کلیه می شوند. به عبارت دیگر، ناتوانی کامل در ادرار کردن یک اورژانس پزشکی است. خوشبختانه قرار دادن کاتتر (سوند) اغلب می تواند به سرعت انسداد را از بین ببرد. همچنین برای جلوگیری از انسداد مجدد در آینده، ممکن است دارو برای کاهش اندازه پروستات یا عمل جراحی برای برداشتن انسداد مورد نیاز باشد.

  Cosmology | کیهانشناسی (15)

بی اختیاری ادرار می تواند یک اثر جانبی جراحی برای سرطان پروستات باشد، اما می تواند علل دیگری نیز داشته باشد، مانند فشار روی اعصاب نخاعی به علت متاستاز استخوان.

متاستاز استخوان. همانطور که قبلا ذکر شد، استخوان ها شایعترین محل متاستاز سرطان پروستات هستند. گاهی اوقات برای افرادی که غربالگری و آزمایشی نداشته اند، ممکن است اولین نشانه سرطان پروستات متاستاز به استخوان ها باشد. متاستاز استخوانی می تواند منجر به موارد زیر شود:

• دردهای استخوانی:  درد ناشی از متاستاز استخوان گاهی بسیار شدید است، و تعدادی از دارو ها برای تسکین موقت تجویز می شوند. درد اغلب در پشت، کمر یا دنده احساس می شود.

• شکستگی استخوان: هنگامی که سرطان پروستات به استخوان گسترش می یابد، می تواند ساختار استخوان را تضعیف کند. شکستگی هایی که در این مناطق از استخوان های تضعیف شده اتفاق می افتد، به عنوان شکستگی های پاتولوژیک نامیده می شوند و گاهی اوقات با حداقل تروما و یا حتی با چیزی ساده مثل چرخش در رختخواب رخ می دهد.

• فشرده سازی نخاع: متاستاز به ستون فقرات می تواند باعث ایجاد فروپاشی مهره هایی شود که از ستون فقرات محافظت می کنند. فشرده سازی عصب حاصل می تواند منجر به کمر درد، ضعف و سوزش در پاها شود و در نهایت منجر به از دست رفتن کنترل روده و مثانه گردد. این یک اورژانس پزشکی است و برای جلوگیری از آسیب دائمی، درمان فوری ضروری است. درمان ممکن است شامل استروئید، اشعه درمانی یا جراحی باشد.

هایپرکلسمی: سرطان پروستات ممکن است منجر به هایپرکلسمی (سطح بالایی از کلسیم در خون) به علت شکست استخوان به علت متاستاز و یا با سایر مکانیسم های دیگر شود. علائم ممکن است شامل تهوع و استفراغ، سرگیجه و در برخی مواقع منجر به کما گردد.

  آموزش آشپزی: طرز تهیه قیمه نثار

اگر هر کدام از علائم سرطان پروستات را تجربه می کنید، مهم است که حتما دکتر خود را ببینید. در خیلی از موارد بسیاری از این نشانه های سرطان پروستات وجود دارند و همچنین برای تعیین و تشخیص سرطان نیز مهم هستند. گفته می شود هنگامی که قصد دارید که برای تشخیص سرطان پروستات بیایید، بهتر است که صبر نکنید تا علائم ظاهر شوند. در مورد آزمایش های غربالگری در دسترس،  درباره سابقه خانوادگی یا سایر عوامل خطر ابتلا به سرطان پروستات با متخصص اورولوژیست خود صحبت نمایید. برای بعضی از مردان ممکن است توصیه گردد که در سنین پایین تری از مردانی که فاکتورهای خطر را ندارند این آزمایش های غربالگری را شروع نمایند.

اگر شما زیر ۵۰ سال سن دارید یا غربالگری سرطان پروستات را تجربه نکرده اید، و هر کدام از علائم ذکر شده در بالا را مشاهده نموده اید سریعا به فکر باشید و به پزشک خود مراجعه کنید. هیچ علامتی نباید عادی در نظر گرفته شود. حتی موضوع اختلال نعوظ نیز بایستی با دکتر شما مطرح گردد. همانند بسیاری از سرطان ها، درمان در مراحل اولیه با کاهش عوارض جانبی مرتبط با درمان همراه است و هرچه درمان در مراحل اولیه و با سرعت بیشتر انجام شود احتمال بهبودی بسیار بیشتر می شود.           

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان