سیری در تاریخ نقاشی (2)

نویسندههستی موسوی

پست امپرسیونیسم و هنر مدرن (اواخر قرن ١٩اوایل قرن 20):

جنبش پست امپرسیونیسم در نقاشی در اواخر قرن نوزدهم به عنوان واکنشی به امپرسیونیسم ظهور کرد. هنرمندان این دوره راه‌های جدیدی را برای بیان احساسات، فرم و نمادگرایی در آثار خود کشف کردند، پست امپرسیونیسم نقش تعیین کننده ای در توسعه هنر مدرن ایفا کرد.

هنرمندان کلیدی پست امپرسیونیست عبارتند از ونسان ون گوگ، پل سزان و پل گوگن هستند.

کوبیسم یک جنبش هنری تأثیرگذار است که در اوایل قرن بیستم ظهور کرد و توسط پابلو پیکاسو و ژرژ براک ابداع شد، هنر کوبیسم با تکه تکه شدن و ترکیب مجدد اشیا، فیگورها و فرم ها به صورت انتزاعی مشخص می شود. هنرمندان اغلب سوژه ها را از زوایای مختلف به طور همزمان به تصویر می کشیدند و آنها را به اشکال و وجوه هندسی تقسیم می کردند.

کوبیسم یکی از مهم‌ترین و انقلابی‌ترین جنبش‌ها در تاریخ هنر باقی مانده است که نشان‌دهنده تغییری اساسی از هنر بازنمایی به سمت هنر انتزاعی است.

سوررئالیسم یک جنبش هنری است که در اوایل قرن بیستم ظهور کرد و به دلیل کاوش در قلمروهای غیرمنطقی، رویایی و ناخودآگاه شناخته شد و به شدت تحت تأثیر روانکاوی، به ویژه نظریه های زیگموند فروید بود. نقاشی سوررئالیستی با تصاویر تخیلی، خارق العاده و اغلب عجیب و غریب و رویایی مشخص می شود.

از نقاشان برجسته این دوره سالوادور دالی، رنه ماگریت بودند که «تداوم حافظه» سالوادور دالی نمونه ای نمادین از کاوش سورئالیسم در مناظر رویایی است.

اکسپرسیونیسم انتزاعی و هنر معاصر (اواسط قرن 20 تا اکنون):

  سال‌های جدایی - قسمت 13

اکسپرسیونیسم انتزاعی یک جنبش هنری بزرگ است که در اواسط قرن بیستم در ایالات متحده ظهور کرد. این دوره با ترکیب بندی های انتزاعی و غیر بازنمایی مشخص می شود که بر بیان خودانگیخته و احساسی هنرمند تأکید می کند.

نقاشان برجسته این دوره جکسون پولاک و ویلم دی کونینگ هستند.

پاپ آرت یک جنبش هنری دیگری ست که در اواسط قرن بیستم، عمدتاً در ایالات متحده و بریتانیا ظهور کرد. فرهنگ عامه، مصرف گرایی و اشیاء روزمره را با گنجاندن آنها در هنرهای زیبا به تصویر می کشیدند.

در واقع پاپ آرت یک جنبش پر جنب و جوش و تأثیرگذار است که همچنان با ترکیبی از هنر، فرهنگ عامه مخاطبان را مجذوب خود می کند و مفاهیم سنتی هنر را به چالش کشید.

قرن بیستم شاهد گسترش جنبش‌های هنری از جمله کوبیسم (پابلو پیکاسو)، سوررئالیسم (سالوادور دالی)، اکسرسیونیسم انتزاعی (جکسون پولاک)، هنر پاپ (اندی وارهول) و بسیاری دیگر بود.

برای جمع بندی سیر تحول نقاشی در طول تاریخ می توانم‌بگویم، نقاشی در پاسخ به تغییرات فرهنگی، پیشرفت‌های تکنولوژیکی و دیدگاه‌های هنری فردی تکامل یافته و تاریخ نقاشی ظرفیت بشریت برای خلاقیت و بیان خود را به نمایش می گذارد و بینش هایی را در مورد مناظر اجتماعی، سیاسی و احساسی در دوران های مختلف ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان