• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • یکی از خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی: موشک دوم دقیقا به هواپیما اصابت کرده

یکی از خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی: موشک دوم دقیقا به هواپیما اصابت کرده

پیام جوان: والدین زینب و محمدحسین اسدی‌ لاری، از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، ضمن همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات اخیر، گزارش کارشناسی جمهوری اسلامی درباره پرواز پی‌اس ۷۵۲ را دروغ دانستند.

به نقل از رادیو فردا، محسن اسدی‌ لاری و زهرا مجد، پدر و مادر زینب و محمدحسین اسدی‌لاری که مسافران هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران بودند، در گفت‌و‌گو با شماره روز دوم اسفند روزنامه اعتماد این اظهارات را بیان کردند.

آقای اسدی لاری به صراحت گفت: «گزارش کارشناسی ایران کلا زیر سؤال است. دروغ گفتند. این را برای اولین‌ بار به شما می‌گویم، اینها متاسفانه دروغ گفتند. موشک دوم اصابت کرده دقیقا به هواپیما. برخلاف آن چه گزارش رسمی ایران گفته و به بدترین جای هواپیما هم خورده است.»

پرواز پی‌اس ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸ دقایقی پس از ترک فرودگاه بین‌المللی تهران، با دو موشک سپاه سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین و خدمه هواپیما در اثر این حمله موشکی کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی تا چند روز مدعی «سقوط هواپیما به دلیل مشکلات فنی» بودند، اما در پی ارائه شواهدی توسط آمریکا و کانادا مبنی بر وقوع حمله موشکی به این هواپیما، در نهایت ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای به هدف قرار گرفتن این هواپیما با موشک‌های سپاه پاسداران اذعان کرد، اما مدعی شد که این حادثه «غیرعمدی» و «خطای انسانی» بوده است.

اسدی لاری و مجد عضو انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی نیستند؛ محسن اسدی لاری، استاد دانشگاه تهران و مدیرکل سابق امور بین‌الملل وزارت بهداشت دولت روحانی و زهرا مجد استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

  تجمع شماری از خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی در مقابل دادگاه نظامی تهران

آقای اسدی لاری بدون اشاره به جزئیات گفته که هیچ‌یک از اعضای انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی «اطلاعات ما را ندارند» و افزوده: «نه اینکه بگویم به جایی وصلم یا علم لدنی دارم، بلکه اکتسابی است و به خاطر مطالعه و تسلط به پرونده و ده‌ها سند دیگر است.»

وی تأکید کرده که «مسئولان هیچ‌گونه اطلاعاتی ندادند و نَمی ‌پس داده نشده و آنهایی که اطلاعات دارند، الحمدلله با ما ارتباطی ندارند، آنهایی که این جنایت را شکل دادند.»

پدر دو قربانی به صراحت درستی کیفرخواست صادرشده در دادگاه نظامی از سوی جمهوری اسلامی را نیز زیر سوال برده و گفت: «کیفرخواستی که صادر شده کاملا غلط است و متاسفانه این عبارت را باید عرض کنم که ظالمانه است و بازپرس و هیئتی که روی این مسئله کار کردند و بحث کارشناسی همه‌اش زیر سؤال است (خیلی سربسته عرض کردم).»

وی همچنین کیفرخواست را محدود به «تعدادی نظامی‌ دون‌پایه» دانسته و افزود: «بالاترین‌شان سرتیپ… که ظاهرا یک درجه هم از او گرفتند و نفر دوم هوافضا بودند. به نظر ما اینها دون‌پایه هستند و ما حتما امرای اصلی را می‌خواهیم.»

اسدی لاری اضافه کرد: «کیفرخواست فقط افراد نظامی را دربرمی‌گیرد در حالی که مسئولان و افراد غیرنظامی دیگری هم هستند؛ از وزیر وقت راه تا رئیس سازمان هواپیمایی تا خیلی از افراد دیگر و از جمله فرمانده نیروی انتظامی سابق که تمام منطقه را به‌ هم‌ ریختند و از جمله اجساد و ابدان مطهر بچه‌های ما را زیر لودر گرفتند. وزیر کشور و سایر مقاماتی که باید آسمان را می‌بستند ولی این‌کار را نکردند.»

پدر و مادر این دو قربانی البته گفته‌اند که «هیچ امیدی به عدالت» ندارند.

  در اعماق معبد ؛ ایتین دلاوو

پیش از اظهارات وی نیز جمعی از خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲، با پس گرفتن شکایت خود از دادگاه نظامی تهران، اعلام کرده بودند که این دادگاه «تحقیر حقیقت» است و خط مشی آن از پیش توسط ستاد کل نیروهای مسلح و علی خامنه‌ای تعیین شده است.

در بیش از سه سال گذشته خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی بارها به روند تحقیقات و دادگاه که تحت نظر دادگاه نظامی در تهران است اعتراض کرده‌اند.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی هفتم دی‌ماه اعلام کرد که چهار کشور اوکراین، بریتانیا، سوئد و کانادا در یک یادداشت دیپلماتیک رسمی از حکومت ایران خواستند تا هرچه زودتر برای حل اختلاف‌های موجود در این پرونده در دیوان کیفری بین‌المللی لاهه همکاری کند.

از دیگر بخش‌های جالب توجه این مصاحبه، همدردی این پدر و مادر داغدار با خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات اخیر ایران است.

آنها در این گفت‌و‌گو به‌ویژه به نام کیان پیرفلک، کودکی که در جریان تیراندازی ماموران امنیتی در ایذه کشته شد و نیز خدانور لُجه‌ای که در جریان کشتار جمعه خونین زاهدان جان باخت اشاره کرده‌اند.

اسدی لاری در جایی از این گفت‌و‌گو گفته است: «شرمنده محمدحسین عزیزم هستم، چون سر مسئله آبان ۹۸ خیلی سوخت، خیلی هم به من هم نهیب می‌زد، منتها من اطلاعی نداشتم. واقعا آنها مظلوم بودند، واقعا آبان ۹۸ مظلوم بودند.»

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان