شاه کلید دنیای کریپتوکارنسی

نویسنده: رضا مسعودی فر، کارشناس رمز ارز و بلاکچین

ما انسان‌ها هیچ‌وقت قانع نبوده‌ایم. شعله رویاپردازی و عطش تبدیل رویاهایمان به واقعیت از کودکی در ما جان می‌گیرد. هر تکنولوژی که امروز از آن استفاده می‌کنیم، روزی بذری کوچک در ذهن حاصل‌خیز انسانی بوده که اکنون به درختی تنومند بدل شده است. داستان‌های ژول‌ورن و سفرهای فضایی، اکنون تنها به یک پروژه از نهاد‌هایی مانند ناسا یا اسپیس ایکس تعلق دارند. انسان‌ها با پیشرفت در تکنولوژی و تبدیل تخیل و ایده به عمل، مرزها و محدودیت‌ها را از بین برده‌اند.

این انقلاب در عرصه تکنولوژی محدود به یک زمینه‌ خاص نبوده و از خودروسازی تا اقتصاد، تمام عرصه‌ها را در بر گرفته است.

در حوزه اقتصادی، با روی‌کار آمدن رمزارزها بر بستر تکنولوژی بلاک‌چین، بسیاری از معادلات دنیای مالی تغییر کردند. بانک‌ها و شیوه‌های معاملات سنتی تحت تاثیر قرار گرفتند، تا جایی که سرسخت‌ترین کشورها هم درمورد به‌کارگیری رمزارزها در اقتصاد خود نرمش نشان دادند. به‌عنوان مثال کشوری مانند چین با ذاتی کمونیستی، علاوه بر ممنوع کردن استخراج بیت‌کوین، از یوان دیجیتال در اقتصاد خود استفاده می‌کند. در این یادداشت، به بررسی و تاثیر رمزارزها بر اقتصاد جهانی، به ویژه رمزارز تتر (USDT) خواهیم پرداخت.

ارز پایدار چیست و چه رسالتی در اکوسیستم رمزارزها دارد؟

پیش از آن‌که توضیحی در مورد تتر ارائه کنیم، بهتر است که بررسی کوچکی درباره ارزهای پایدار داشته باشیم. این‌که ارزهای پایدار چه ویژگی‌هایی دارند و با چه هدفی پای در دنیای پرفراز و نشیب کریپتوکارنسی گذاشتند.

همان‌طور که می‌دانید یکی از ویژگی‌های ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین، اتریوم و سایر آلت‌کوین‌ها، قیمت ناپایدار آن‌ها است. ارزش این ارزها با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی دنیا قابل تغییر است. هم‌چنین ممکن است تصمیم کمپانی‌های بزرگ برای استفاده از یک شبکه بلاک‌چین خاص به‌منظور انجام پروژه‌های خود، بر روی ارزش یک ارز خاص تاثیر گذار باشد. مانند اتفاقی که ماه پیش برای رمزارز تزوس رخ داد. زمانی که چند نهاد فعال در حوزه بلاک‌چین در سوییس اعلام کردند که برای ارائه خدمات و محصولات خود از بلاک‌چین تزوس استفاده خواهند کرد، ارزش این ارز با رشد ۱۱ درصدی مواجه شد.

ارزهای پایدار همان‌گونه که از نامشان پیداست، دارای ثبات قیمتی هستند. پایداری آن‌ها به دلیل پشتوانه‌‌ای است که دارا هستند. ارزهای پایدار با توجه به پشتوانه‌ای که دارند به چهار دسته تقسیم می‌شوند.

  تتر، محبوب ترین استیبل کوین در برزیل

ارزهای پایدار با پشتوانه رمزارزهای دیگر

این دسته از ارزهای پایدار دارای پشتوانه دیگر رمزارزها هستند. معمولا این پشتوانه به یک رمزارز محدود نمی‌شود و شامل چندی از آن‌ها در کنار هم است. برای مثال پشتوانه ارزپایدار Dai، شامل اتر (ETH)، لینک (Link)، بت (BAT) و چند رمزارز دیگر می‌شود.

ارزهای پایدار با پشتوانه کالا

این دسته از ارزهای پایدار پشتوانه‌ای کالایی مانند فلزات گران‌بها و یا املاک هستند. هم‌چنین ارزهای پایداری با پشتوانه نفت هم وجود دارند. به‌طور کلی طلا کاربردی‌ترین پشتوانه در این میان است که می‌توان از ارز پکس گلد (Pax Gold) با این پشتوانه نام برد.

ارزهای پایدار بدون پشتوانه

این دسته از ارزهای پایدار عملکردی مانند بانک مرکزی دارند. این دسته از الگوریتم‌های پیچیده برای حفظ ثبات قیمتی خود بهره می‌برند. به دلیل وابسته نبودن به هیچ ارزفیات و یا کالایی، تحت تاثیر سقوط ارزش پشتوانه‌ خود تیز قرار نخواهند گرفت. از این نوع ارزپایدار می‌توان از ارز ترا (Terra) یاد کرد.

ارزهای پایدار با پشتوانه ارزفیات

این نوع از ارزهای پایدار یک ارزفیات (دلار، یورو و…) را به‌عنوان پشتوانه رزرو معرفی می‌کنند. پشتوانه فیات توسط یک نهاد ثالث و مورد اعتماد نگهداری می‌شود و به صورت مستمر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. تتر یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین ارزهای پایدار با پشتوانه دلار است که در ادامه مطلب بیشتر به این شاه کلید دنیای رمزارزها می‌پردازیم.

تتر چیست؟

همان‌طور که گفتیم ، تتر نوعی ارز پایدار با پشتوانه دلار است. ارزش تتر معادل یک دلار آمریکا است که بر روی بلاک‌چین‌های مختلفی وجود دارد. در بین ارزهای پایدار، تتر (USDT) ویژگی‌های منحصر به‌فردی دارد که آن را از بقیه متمایز می‌کند. تتر در سال ۲۰۱۴ با ورود به اکوسیستم رمزارزها نوید تحولات عظیمی را به فعالان در این عرصه داد؛ چرا که دقیقا مانند پلی بین دنیای ارزهای فیات و رمزارزها عمل کرد.

همیشه در کیف‌پول خود تتر داشته باشید!

رمزارز تتر ویژگی‌های خاص بسیار زیادی دارد که تمام افراد، حتی کسانی که در عرصه رمزارزها فعال نیستند و فقط قصد جابه‌جایی پول را دارند می‌توانند از این ویژگی‌ها بهره‌مند شوند. با یک داستان مثالی از کاربرد تتر را برای شما بیان می‌کنیم.

فرض کنید چشمان خود را باز می‌کنید. به اطراف خود نگاه می‌کنید و متوجه می شوید در یک بازار محلی با انبوه جمعیت نشسته‌اید. ساعت حدودا ١٢ ظهر است. گردوخاک و گرما به‌شدت شما را آزار می‌دهد و به‌شدت تشنه هستید. از صحبت مردم درمی‌یابید که در کشوری نا‌آشنا گم شده‌اید و حتی نمی‌توانید برای خرید یک بطری آب با کسی ارتباط برقرار کنید.

  زبان شناسی – بخش چهاردهم؛ ویژگی های اساسی زبان

با خودتان می‌گویید که از این بدتر نمی‌شد. در دنیایی غریبه هستید، واحد پول آن‌ها را نمی‌شناسید، از زبانشان چیزی متوجه نمی‌شوید، تشنگی قدرت فکر کردن را از شما گرفته‌ است و تنها چیزیه همراه دارید کارت اعتباری بانک کشور خودتان است. از روی ناامیدی کیف پول خود را بار دیگر نگاه می‌کنید و ناگهان درهای امید به روی شما باز می‌شود!  یک اسکناس ده دلاری! در گوشه‌ای از کیف پول جایی که چند رسید بلا استفاده چندماهی خاک میخوردند یک اسکناس ده دلاری روزنه امیدی می‌شود تا از همان لحظه حس نشستن در مبل راحت خانه خودتان را تجسم کنید! با دیدن ده دلاری حرف دوستتان را به‌خاطر می‌آورید  که می‌گفت: این دلار همه‌جا طرفدار دارد!

با لبخندی از فرط شادی بطری آب و نقشه‌ای می‌خرید و به سمت سفارت کشورتان روانه می‌شوید…

ورود به دنیای رمزارزها حس همان بازار شلوغ در کشور غریبه را دارد. یا باید پول محلی را داشته باشید یا پولی که در هرجای دنیا آن را بپذیرند. رمزارز تتر در دنیای رمزارزها دقیقا مثل دلار در سیستم بانکداری سنتی است. در هر صرافی دیجیتال شما می‌توانید تتر را تبدیل به دیگر رمزارزها یا به دلار تبدیل کنید. به همین دلیل یکی از شناخته شده‌ترین ویژگی‌های تتر، قابلیت نقد شوندگی آن است.

سرعت، کارمزد، سرمایه

در معاملات و تبادلاتی که سرمایه‌گذاران و یا تریدرها انجام می‌دهند سرعت انجام تراکنش، حرف اول را می‌زند. رمزارز تتر قابلیت انتقال بر روی شبکه‌های متنوعی را دارد. به‌همین دلیل انتخاب اول این افراد رمزارز تتر است.

از طرف دیگر در انجام تراکنش‌ها بحث هزینه انتقال مطرح می‌شود. این هزینه انتقال یا کارمزد، همواره به‌عنوان یک دغدغه مطرح بوده، چرا که همه تمایل دارند تا برای انجام تراکنش‌های خود کمترین کارمزد ممکن را پرداخت کنند. این مهم با استفاده از رمزارز تتر میسر می‌شود و کارمزد پایین یکی دیگر از دلایل ایده‌آل بودن این ارزپایدار برای انجام معاملات است.

همان‌طور که گفته شد ارزهای پایدار قیمت ثابتی دارند. به‌این معنا که اهمیتی ندارد قیمت بیت‌کوین یا اتریوم چه روندی را طی می‌کنند. رو به رشد هستند و یا در شیب نزولی قرار دارند. در هر شرایطی ارزش تتر برابر با یک دلار خواهد بود. اما مزیت تتر اینجا نمایان می شود. در روندهای نزولی بازار رمزارزها، شما می‌توانید با تبدیل رمزارز خود به تتر، ارزش سرمایه خود را حفظ کنید و نگران روند نزولی بازار نباشید.

  زبان شناسی – قسمت دوم

تتر و گذر از محدودیت‌ها

با توجه به اینکه در این روزها باوجود رسانه‌های آزاد، دسترسی به اینترنت پرسرعت و سرعت جابه‌جایی اطلاعات، دیگر محدودیت معنایی ندارد، اما به‌طور کلی در دنیای متمرکز، به‌علت نقش‌آفرینی افراد و یا شرکت‌های واسطه، همیشه مرزبندی‌ها و محدودیت‌هایی حاکم هستند. اما با توجه به ماهیت تکنولوژی بلاک‌چین و پیرو آن وجود پلتفرم‌هایی مانند اتریوم که هدفی جز غیرمتمرکز کردن فعل و انفعالات مابین انسان‌ها ندارند، بعضی محدودیت‌ها که موجب کاهش سرعت و زمان‌بر شدن بسیاری از فعالیت‌ها می‌شوند، کاملا از بین خواهند رفت. رمزارز تتر، باتوجه به ماهیت دیجیتال و هم‌چنین پشتوانه قدرتمندی مانند دلار آمریکا، با کارآمدی بسیار بالا در انجام تراکنش‌ها، توانایی عبور از محدودیت‌های رایج را دارد.

سخن پایانی

با توجه به سرعت جای‌گیری رمزارزها در زندگی روزمره و معادلات مالی جهانی، صدای سازهای مخالف هم در گوشه و کنار دنیا به گوش می‌رسد.

این شرایط یادآور نخستین روزهایی است که اینترنت به جهانیان معرفی شد. شور و هیجان را در میان علاقه‌مندان آن به ارمغان آورد. توسعه دهندگان پای به عرصه نهادند و برنامه‌ها و پروژه‌های متفاوت کم کم گسترش یافتند. دانش ساخت و تولید رایانه‌ها رشد یافت و حالا امروز، اینترنت و رایانه‌ها تا جایی در زندگی ما جای گرفته‌ اند که در تعریف تازه‌ای که از سواد توسط یونسکو ارائه شده است، سواد رایانه‌ای یکی از دوازده سواد بسیار مهم محسوب می‌شود.

شکی نیست که تکنولوژی بلاک‌چین و به‌دنبال آن دنیای رمزارزها نیز، درآینده‌ای نه‌چندان دور، جایی به‌مراتب مستحکم‌تر از اینترنت در زندگی ما خواهند داشت و مفهومی به‌نام مرزبندی و محدویت را به‌کلی از بین خواهند برد.

اگرچه درحال حاضر عده‌ای از مخالفان در ظاهر دغدغه پول‌شویی دارند و عده‌ای نگران منافع خود هستند. با این‌ حال، باید این حقیقت را پذیرفت که هر تکنولوژی در ابتدای کار خود مخالفان بسیار دارد، اما این مردم هستند که با پذیرفتن یک تکنولوژی در زندگی خود به آن رنگ مشروعیت می‌بخشند و مخالفت با‌ آن را غیرممکن می سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان