• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • اخبار و سیگنال‌های منفی سیاسی، موتور محرک صعود قیمت دلار در بازار تهران

اخبار و سیگنال‌های منفی سیاسی، موتور محرک صعود قیمت دلار در بازار تهران

پیام جوان: به گزارش اقتصادنیوز، بررسی بازار ارز تهران در روزهای گذشته حکایت از آن دارد که اخبار و سیگنال‌های منفی سیاسی موتور محرک صعود قیمت دلار بوده است.

نرخ دلار که قبل از شروع قبل از ۱۵ مهرماه پشت کانال ۵۰ هزار تومان در نوسان بود، در روزهای ابتدای جنگ یاد شده تا سطح ۵۳ هزا رو ۵۰۰ تومان رفت؛ اما در ادامه با سیاست‌های ارزی نهاد بازارساز این موج قیمتی کنترل شد و نرخ دلار تا کف کانال ۵۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد.

با این‌ حال در این دو سه روز، بازار دلار دوباره آرایش صعودی به خود گرفته و در معاملات روز چهارشنبه قیمت دلار تا سطح ۵۱ هزار و ۳۵۰ تومان بالا رفت.

فعالان سیاسی و اقتصادی می‌گویند جنگ میان حماس و اسرائیل بازارها را تحت‌تأثیر قرار داده است عده‌ای هم معتقدند که بوی باروت به مشام بازارها رسیده و قیمت‌ها آرایش صعودی گرفته‌اند.

در طرف مقابل هم‌زمان با بند غروب برجام و پایان تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی ایران، شورای اروپا تحریم‌های موشکی ایران را حفظ کرد و ایالات متحده تحریم‌های جدیدی علیه صنعت موشکی ایران وضع کرد. دراین‌ میان، درخواست ۱۱۳ عضو کنگره از بایدن برای فعال‌کردن مکانیسم ماشه به دلیل تأمین مالی حماس توسط ایران مورد توجه بازار قرار گرفته است. به نظر می‌رسد مجموع این عوامل باعث شده که سطح تقاضا برای دلار اندکی بیشتر شود.

تحلیل‌گران تکنیکال معتقدند اگر خبری از آتش‌بس در غزه یا خبری خلاف آنچه این روزها از غرب درباره تحریم‌های ایران می‌رسد، در بازار منتشر شود، شاید اصلاح‌شدن نرخ دلار محتمل باشد؛‌ موضوعی که البته با شواهد موجود بعید به نظر می‌رسد. زیرا در یک مورد، حتی سفر بایدن به منطقه هم نتوانست آتش جنگ را خاموش کند و بازار همچنان به دنبال اخبار جدید از این تنش است.

  دلار آمریکا در دهمین روز از سال ۱۴۰۲ دوباره به رقم ۵۵ هزار تومان نزدیک شد

در حال حاضر فنی‌ها معتقدند اگر قیمت درهم در کانال جدید تثبیت دهد می‌تواند برای شکستن مرز مقاومت ۱۴ هزار و ۲۰۰ تا ۴۰۰ تومان تلاش کند و درصورتی‌که این اتفاق رخ دهد احتمال رشد دلار تا پله‌های میانی کانال ۵۱ هزار تومان وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان