نسرین ستوده: انتخاب پوشش، عادی‌ترین کار دنیاست

پیام جوان: نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، در نامه‌ای از زندان قرچک ورامین، به بازداشت خود و تعدادی دیگر از شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند، نوجوان ۱۶ ساله جان‌باخته، اشاره کرده و از خشونت ماموران حکومتی علیه شرکت‌کنندگان در این مراسم خبر داده است.

ستوده در این نامه نوشته است که در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند، ۴۳ نفر بازداشت شدند که از این تعداد ۲۳ زن و ۲۰ مرد بودند. او همچنین نوشته است که او و منظر پورضرابی، از خانواده‌های جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی، به دلیل حاضر شدن بدون حجاب اجباری در این مراسم بازداشت شدند.

این فعال حقوق بشر زندانی همچنین از خشونت ماموران حکومتی علیه شرکت‌کنندگان در این مراسم خبر داده است. به گفته او، ماموران حکومتی سعی کردند تصاویر شماری از جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی را از دست منظر پورضرابی بربایند. آنها همچنین سعی کردند که یکی از دختران مخالف حجاب اجباری در این مراسم را بازداشت کنند.

ستوده در این نامه همچنین نوشته است که مراجع قضائی و امنیتی جمهوری اسلامی، آزادی شماری از بازداشت‌شدگان را به امضای تعهد عدم شرکت در چنین مراسمی مشروط کرده‌اند که از سوی جمعی از بازداشت‌شدگان رد شده است.

ستوده در پایان این نامه، انتخاب پوشش را «عادی‌ترین کار دنیا» توصیف کرده و افزوده است که با این‌حال با حضور بی‌حجاب او و منظر پورضرابی در دادسرا، «نَفَس آقایان در سینه‌هایشان حبس شده بود.»

بر اساس گزارش VOA

  On cyclone-shattered island in Mozambique, shock and debris

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان