• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • ناسا: امکان تولید اکسیژن مورد نیاز فضانوردان و مسافران آتی ماه و مریخ فراهم شد

ناسا: امکان تولید اکسیژن مورد نیاز فضانوردان و مسافران آتی ماه و مریخ فراهم شد

پیام جوان: سازمان فضایی آمریکا، ناسا روز چهارشنبه ششم ماه سپتامبر اعلام کرد که با تکمیل آزمایشات مولد اکسیژن، امکان تولید اکسیژن مورد نیاز فضانوردان و مسافران آتی ماه و مریخ فراهم شده است.

به نقل از صدای آمریکا و به گزارش ناسا،‌ دستگاه موکسی (آزمایش بهره‌برداری از منابع اکسیژن در محل مریخ)، برای شانزدهمین و آخرین بار روی مریخ نورد استقامت (یا پشتکار) ناسا اکسیژن تولید و بسیار موفق‌تر و فراتر از انتظار سازندگانش در «موسسه فناوری ماساچوست» عمل کرده است.

پم ملوری معاون مدیر ناسا با ابراز خشنودی از «عملکرد چشمگیر» موکسی MOXIE گفت که این دستگاه با استخراج اکسیژن از جو مریخ یا کره ماه می‌تواند به تامین هوای قابل تنفس یا اکسیژن مورد نیاز «پیشران موشک» برای فضانوردان آینده کمک کند.

به گفته او «توسعه فناوری‌هایی که به ما امکان استفاده از منابع در ماه و مریخ را می‌دهند» برای ایجاد حضور طولانی‌مدت در ماه، ایجاد اقتصاد قوی در ماه و حمایت از یک کمپین اکتشافی اولیه انسانی در مریخ بسیار مهم هستند.

ناسا همچنین اعلام کرد از زمانی که مریخ‌نورد استقامت در سال ۲۰۲۱ روی مریخ فرود آمد، تاکنون موکسی در مجموع ۱۲۲ گرم اکسیژن تولید کرده است که این میزان، تنها نیاز یک سگ کوچک برای ۱۰ ساعت تنفس را تامین می‌کند.

در کارآمدترین حالت نیز این دستگاه توانست ۱۲ گرم اکسیژن در ساعت که دو برابر بیشتر از اهداف اولیه ناسا برای این ابزار بوده است را با خلوص ۹۸ درصد یا بهتر تولید کند.

دستگاه (آزمایش بهره‌برداری از منابع اکسیژن در محل مریخ) یا «موکسی» از طریق یک فرآیند الکتروشیمیایی که یک اتم اکسیژن را از هر مولکول دی اکسید کربن پمپ شده از جو رقیق مریخ جدا می‌کند، اکسیژن مولکولی تولید می‌کند.

  ناسا از شرکت‌های خصوصی می‌خواهد موشک ۲ میلیارد دلاری SLS را با نصف قیمت بسازند

این دستگاه علاوه بر آن که می‌تواند با تولید اکسیژن مورد نیاز فضانوردان،به ماموریت‌های آینده اکتشاف انسانی کمک کند،قادر است به عنوان «منبع پیشران موشک» در مقادیر صنعتی، برای پرتاب موشک با سرنشین، برای بازگشت به زمین مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان