• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • نرگس محمدی شلاق خوردن رویا حشمتی را «تصویری از آپارتاید جنسیتی حکومت ایران» خواند

نرگس محمدی شلاق خوردن رویا حشمتی را «تصویری از آپارتاید جنسیتی حکومت ایران» خواند

پیام جوان: نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل، شلاق خوردن رویا حشمتی را «تصویری از آپارتاید جنسیتی حکومت ایران» خواند

نرگس محمدی، فعال سیاسی و برنده جایزه صلح نوبل، شلاق خوردن رویا حشمتی، مخالف حجاب اجباری، را «تصویری از تاریخ ۴۵ ساله آپارتاید جنسیتی حکومت استبدادی بر پیکر زنان سرافراز آگاه» خواند.

محمدی در پیامی که در صفحه اینستاگرامی‌اش منتشر شده، حشمتی را «هم‌بندی عزیزم» خطاب کرده و با ستایش از «مقاومت» او تاکید کرده است که «در مقابل اقتدار پوشالی حکومت استبدادی، این نوید پیروزی حتمی ماست».

او در بخشی از پیامش نوشته است: «تازیانه‌هایی که بر تن تو نشست، تازیانه استبداد دینی بر تن جنبش مقاوم و زنده زن، زندگی، آزادی، تازیانه دیکتاتور متحجر بر تن معترض مقتدر آگاه، و تازیانه استبداد بر تن آزادی بود».

محمدی در ادامه نوشته است: «این واقعه، فراتر از یک مجازات ظالمانه با اتهام ننگین جریحه دار کردن عفت عمومی به دلیل نداشتن حجاب اجباری است. تازیانه، فقط شلاق سیاه پوسیده نبود، شلاق زن، فقط یک مرد زن ستیز حکومتی استبدادی نبود، شلاق خورنده، فقط یک زن معترض نبود، آنچه رخ داد، تصویری از تاریخ ۴۵ ساله آپارتاید جنسیتی حکومت دینی استبدادی بر پیکر زنان سرافرازآگاه و سرکوب خشونت‌بار جامعه معترض مقاوم ایران بود».

بسیاری از چهره‌های سیاسی، وکلا و فعالان رسانه‌ای از اجرای این مجازات انتقاد کرده و برخی هم خواستار حذف آن از نظام کیفری ایران شده‌اند.

با این‌حال خبرگزاری میزان، متعلق به قوه قضائیه، از اجرای حکم شلاق رویا حشمتی دفاع کرده و آن را «مطابق قانون» خوانده است.

بر اساس گزارش VOA

  کانون فیلم‌سازان مستقل ایران: فشار بر سینماگران ایرانی به گروه خاص و افراد شناخته‌شده محدود نیست

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان