• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • نرگس محمدی از محرومیت ۱۳ زندانی سیاسی زن از تماس تلفنی در زندان اوین خبر داد

نرگس محمدی از محرومیت ۱۳ زندانی سیاسی زن از تماس تلفنی در زندان اوین خبر داد

پیام جوان: نرگس محمدی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، در پیامی از زندان اوین خبر داد که ۱۳ نفر از ۶۱ زندانی سیاسی زن محبوس در این زندان، به دستور مقامات امنیتی – قضایی از حق تماس تلفنی محروم شده‌اند.

به گفته محمدی، در میان ۶۱ زن زندانی سیاسی زندان اوین، ۱۹ نفر در بازداشت موقت، بدون حکم قطعی و در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند. پنج نفر از این ۱۹ زن، بیش از یک سال را در «بازداشت موقت» گذرانده‌اند.

الهه محمدی و نیلوفر حامدی، خبرنگاران روزنامه هم‌میهن و شرق، سال گذشته درپی پوشش خبری کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» و مراسم خاک‌سپاری او بازداشت شدند و طبق حکم دادگاه بدوی به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم شدند.

همچنین، در میان ۶۱ زن زندانی سیاسی- عقیدتی در زندان اوین، ۴ زن بالای ۷۰ سال و ۱۰ زن بالای ۶۰ سال سن دارند. ۳ زن سابقه ابتلا به سرطان، ۷ زن مبتلا به بیماری‌قلبی، ۴ زن مبتلا به بیماری‌های استخوان و مفاصل حاد و ۳ زن هم مبتلا به بیماری‌های «لاعلاج» لوپوس، پارکینسون، تومور و سکته مغزی هستند.

چند روز پیش نیز، صفحه اینستاگرامی نرگس محمدی روایتی از بازدید شماری مقامات قضایی جمهوری اسلامی از بند زنان زندان اوین منتشر کرد. در این روایت آمده است که مقامات قضایی پس از واکنش زنان زندانی و سر داده شدن شعار، «از بند گریختند.»

بنابر متنی که در این صفحه منتشر شده، این اتفاق در جریان بازدید روز ششم دی ‌قضات دادگاه انقلاب و مقامات قضایی جمهوری اسلامی از زندان اوین، رخ داده بود. مقامات قضایی برای گرفتن درخواست زندانیان به بند زنان آمده بودند، اما با برگزاری دادگاه مردمی توسط زنان زندانی مواجه شدند و بند را ترک کردند.

  نرگس محمدی: هر اتفاقی برای من بیفتد مسئولیتش با جمهوری اسلامی است

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان