• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • بیش از ۱۰۰ هنرمند و شخصیت برجسته خواهان آزادی فوری توماج صالحی، رپر معترض زندانی شدند

بیش از ۱۰۰ هنرمند و شخصیت برجسته خواهان آزادی فوری توماج صالحی، رپر معترض زندانی شدند

پیام جوان: بیش از ۱۰۰ هنرمند، موسیقیدان، نویسنده و شخصیت فرهنگی و حقوق بشری در بیانیه‌ای که در وب‌سایت سازمان “ایندکس آن سنسورشیپ” منتشر شده، با توماج صالحی، رپر معترض زندانی در ایران، اعلام همبستگی کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شدند.

امضا کنندگان این بیانیه، از جمله چهره‌های شناخته‌شده‌ای مانند استینگ، مارگارت اتوود، دیوید آرونوویچ، یاسمین عبدالمجید و مجید ادین، می‌گویند توماج صالحی به دلیل استفاده از صدای خود و موسیقی‌اش علیه نقض حقوق بشر توسط رژیم ایران به اعدام محکوم شده است.

در این بیانیه آمده است: “بسیاری از ترانه‌های صالحی وضعیت حقوق بشر در ایران را توصیف می‌کند، به صراحت از رژیم انتقاد می‌کند و خواستار حفظ حقوق اساسی از جمله حقوق زنان است.”

شاخص سانسور، همزمان با صدور حکم اعدام برای توماج، جایزه آزادی بیان خود در شاخه هنر را به او اهدا کرده بود. این سازمان در بیانیه‌ای گفته بود: “محکوم شدن به اعدام به دلیل خواندن درباره حقوق بشر، فجیع‌ترین توهین به عدالت است.”

امضا کنندگان بیانیه تاکید می‌کنند که “هنر باید اجازه انتقاد داشته باشد، مشوق باشد و قدرت حاکمه را زیر سئوال ببرد و به چالش بکشد. این هم حق و هم وظیفه ما هنرمندان است.”

آنها در پایان می‌گویند: “هیچ هنرمندی نباید به دلیل استفاده از حق آزادی بیان خود مورد آزار و اذیت قضایی قرار گیرد، چه رسد به اینکه به اعدام محکوم شود.”

ایندکس آن سنسور پیشتر در نامه‌ای به دو نماینده ویژه سازمان ملل متحد، خواستار تجدیدنظر در حکم اعدام توماج صالحی شده بود. این سازمان در این نامه به نقض حقوق بشر توماج صالحی از جمله حق حیات، عاری از شکنجه، محاکمه عادلانه و آزادی بیان توسط جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده بود.

  حساب کاربری توماج صالحی در توئیتر، در پیامی به نقل از این خواننده زندانی اظهارات وکیل توماج را تکذیب کرد

نیک ویلیامز، مسئول سیاست‌گذاری در ایندکس آن سنسور، حکم اعدام توماج صالحی را “سوءاستفاده‌ وحشتناک از قدرت توسط رژیمی است که هنر و آزادی بیان را جرم انگاری کرده است” می‌داند.

او می‌گوید: “پرونده توماج، نماد شجاعت همه کسانی است که اعتراض خود را ابراز کردند. به همین دلیل است که شاخص سانسور افتخار می‌کند که به همراه خانواده‌اش و تیم وکلای بریتانیایی برای آزادی او در تلاش است. هیچ کس نباید به خاطر موسیقی خود یا همبستگی با زنان شجاعی که اعتراض کردند به اعدام محکوم شود.”

 

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان