• Home
  • >
  • سلامت
  • >
  • مدرنا روی تقویت‌کننده واکسن برای مقابله با گونه آفریقایی کرونا کار می‌کند

مدرنا روی تقویت‌کننده واکسن برای مقابله با گونه آفریقایی کرونا کار می‌کند

با ورود به سال دوم شیوع جهانی کرونا، این ویروس جهش پیدا کرد و با گونه‌های جدیدش مانند گونه بریتانیایی و آفریقایی روبه‌رو شدیم که سرعت شیوع بالاتری دارند. حالا طبق آزمایش‌ها، واکسن مدرنا در برابر گونه آفریقایی کووید-۱۹ کارایی دارد، اما اثربخشی آن چندان بالا نیست و در همین راستا این کمپانی در حال توسعه تقویت‌کننده است.

تا به امروز شاهد توسعه چندین واکسن و شروع واکسیناسیون در چندین کشور بوده‌ایم. در کنار کمپانی‌های روسی و چینی، شرکت‌های فایزر/BioNTech، مدرنا و آسترازنکا هم واکسن تولید کرده‌اند که سه مورد آخر در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به شیوع گونه‌های جدید کرونا، اثربخشی واکسن‌ها روی آن‌ها اهمیت بالایی دارد.

اواخر سال گذشته میلادی گونه‌های بریتانیایی و آفریقایی کرونا در برخی کشورها شیوع پیدا کرد و حالا به برزیل و آمریکا هم راه پیدا کرده. جهش‌های کرونا باعث ایجاد نگرانی‌هایی درباره اثربخشی واکسن شده که البته واکسن فایزر و BioNTech در برابر گونه بریتانیایی مقاومت می‌کند و مانع از ابتلای افراد به آن می‌شود.

با وجود چنین موضوعی، برخی گزارش‌ها از مقاومت گونه آفریقایی در برابر آنتی‌بادی‌های مونوکلونال و پلاسما خبر می‌دهند که می‌تواند منجر به ابتلای دوباره بازماندگان به کرونا شود. حالا مدرنا اعلام کرده در حال کار روی تقویت‌کننده واکسن است که گونه آفریقایی، «B.1.1351» را هدف قرار می‌گیرد.

مدیرعامل BioNTech چندین هفته پیش در بیانیه‌ای به این موضوع اشاره کرد که برای بروزرسانی واکسن و مقابله با گونه‌های جدید به ۶ هفته زمان نیاز است. پس از مدتی آزمایش‌های از اثربخشی واکسن این کمپانی روی گونه بریتانیایی خبر دادند و حالا مدرنا به توسعه سریعتر تقویت‌کننده اشاره کرده است.

واکسن مدرنا روی گونه‌های بریتانیایی و آفریقایی کرونا تاثیر دارد، اما تاثیرگذاری آن روی گونه دوم کمتر است. طبق گزارشی جدید، واکسن مدرنا واکنش ضعیف سیستم ایمنی را به دنبال دارد، با این حال سطح آنتی‌بادی بالاتر از میزان موردنیاز برای مقابله با ویروس باقی می‌ماند.

مدیرعامل مدرنا، «استفان بانسل» در بیانیه‌ای گفته:

«به علت احتیاط زیاد و بهره‌مندی از انعطاف‌پذیری پلتفرم mRNA، ما در حال توسعه یک تقویت‌کننده برای مقابله با گونه‌ای هستیم که اولین بار در جمهوری آفریقایی جنوبی شناسایی شد. می‌خواهیم بدانیم این تقویت‌کننده در برابر این گونه و همچنین گونه‌های احتمالی آینده اثربخشی واکسن را افزایش می‌دهد یا خیر.»

به گفته بانسل، واکسن کنونی برای مدت کوتاهی می‌تواند از ابتلا به گونه آفریقایی کرونا جلوگیری کند، اما مدت مقاومت بدن در برابر آن مشخص نیست:

«در حال حاضر نمی‌دانیم در ۶ یا ۱۲ ماه آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد، مخصوصا برای افراد مسن که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم روی واکسن جدید کار کنیم. ما نباید از ویروس عقب باشیم.»

گونه‌های بریتانیایی و آفریقایی کرونا به چندین کشور راه پیدا کرده و سرعت شیوع بالاتری دارند، البته طبق گفته نخست وزیر بریتانیا، «بوریس جانسون» گونه موجود در این کشور خطر مرگ را افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading