• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • وزارت خارجه عربستان سعودی: میدان گازی آرش، به صورت انحصاری متعلق به ریاض و کویت است

وزارت خارجه عربستان سعودی: میدان گازی آرش، به صورت انحصاری متعلق به ریاض و کویت است

پیام جوان: وزارت خارجه عربستان سعودی روز پنجشنبه ۱۲ مرداد ماه در بیانیه‌ای بار دیگر تاکید کرد، منابع طبیعی و میدان گازی مورد مناقشه «الدوره»، که ایران آن را «آرش» می‌نامد، به صورت انحصاری متعلق به ریاض و کویت است.

به نقل از صدای آمریکا و به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان «آسپا»، وزارت خارجه عربستان همچنین اعلام کرد، هر دو کشور از ایران خواسته‌اند تا در «مذاکرات تعیین حدود مرزهای شرقی خلیج فارس» شرکت کند.

در این بیانیه آمده است که عربستان و کویت «بر اساس قوانین بین‌المللی» یک طرف این مذاکرات بوده و در مقابل ایران قرار خواهند گرفت.

ایران پیش‌تر توافق امضا شده بین عربستان سعودی و کویت برای توسعه میدان گازی الدوره (آرش) را «غیرقانونی» خوانده و گفته بود که «در این میدان سهم دارد.»

چند روز پس از آنکه وزیر نفت کویت اعلام کرد که کشورش حفاری و تولید در این میدان را بدون انتظار برای پیوستن ایران به مذاکرات تعیین حدود مرزی، آغاز می‌کند، ایران روز یکشنبه گفت که حقوق خود را در این میدان پیگیری خواهد کرد.

روز چهارشنبه، جواد اوجی، وزیر نفت دولت جمهوری اسلامی بار دیگر بر این مطالبه ایران پافشاری کرد.

میدان گازی «آرش» در شمال خلیج فارس در سال ۱۳۴۶ توسط شرکت نفتی ژاپنی «ای ـ او ـ سی» ، کشف شد. ذخیره در‌جای گاز این میدان ۲۰ تریلیون فوت مکعب و ذخیره نفت درجای آن هم نزدیک به ۳۱۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود.

این میدان نفتی – گازی که از سوی ایران، «آرش» و از سوی کویت و عربستان، «الدوره» نامیده می‌شود، ده‌ها سال است به موضوعی مناقشه بر‌انگیز تبدیل شده است.

  Kentucky teen at center of vaccination lawsuit comes down with chickenpox, report says

در این ارتباط، تهران همواره خواستار به رسمیت شناختن سهم خود در میدان نفتی ـ گازی «آرش» شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان