• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • وزیر ارشاد: با طرح‌هایمان باید درصدی از بازار پوشاک را در اختیار بگیریم

وزیر ارشاد: با طرح‌هایمان باید درصدی از بازار پوشاک را در اختیار بگیریم

برنامه جمهوری اسلامی برای مدیریت سبک پوشش که از آن به‌عنوان «پوشش عفیفانه» نام برده می‌شود، وارد مرحله تازه‌ای شده است.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز گذشته در حاشیه جلسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، از اقدام مشترک وزارتخانه‌های ارشاد و صمت برای حوزه مد و لباس خبر داد و گفت: «با اقدام مشترک این دو وزارتخانه باید درصدی از بازار را در اختیار بگیریم.»

سه طرح مجلس برای «حجاب» و «مد و لباس»

علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، نیز روز گذشته از سه طرح «در دست اقدام» نمایندگان مجلس در حوزه «حجاب» و «مد و لباس» خبر داد.

به گفته خضریان، طرح «طوبی» به «تربیت مربی در حوزه فرهنگ‌سازی حجاب و حفظ زیست عفیفانه»، طرح «سپید» به «برخورد با متخلفان حوزه مد و لباس و پاکسازی فضای مجازی» و طرح «تانیا» به حوزه «برگزاری نمایشگاه» اختصاص دارد.

برگزاری نمایشگاه‌های «پوشاک عفیفانه»

اسماعیلی، وزیر ارشاد، پیش از این نیز در تاریخ ۱۹ شهریور ماه گفته بود که در تهران و همه شهرستان‌ها مراکز عرضه مستقیم پوشاک راه‌اندازی می‌شود.

او همچنین از «راه‌اندازی ۱۱سکوی» فروش «لباس عفیفانه» خبر داده بود.

تسهیلات قرض‌الحسنه به تولیدکنندگان «پوشاک عفیفانه»

در همین راستا، ۲۱ تیرماه سال جاری نیز دبیر شورای فرهنگ عمومی از تسهیلات قرض‌الحسنه تا سقف ۳ میلیارد ریال به تولیدکنندگان «لباس عفیفانه» خبر داده بود.

محمد جواد قاسمیان، معاون اجرایی «کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور»، نیز در تایید این وام گفته بود که تفاهم‌نامه‌ای را با یک بانک برای پرداخت وام به طراحان و تولیدکنندگان «پوشاک عفیفانه» امضا کردیم.

  شکایت دادستان تهران از سینماگران حامی زنان بازیگری که به دلیل خودداری از پوشیدن حجاب اجباری ممنوع الفعالیت شده‌اند

واکنش منتقدان

برخی منتقدان رویکرد جمهوری اسلامی از دخالت در نوع پوشش مردم بر این باورند که بحث «پوشش عفیفانه» در راستای لایحه «عفاف و حجاب» انجام می‌شود. لایحه‌ای که هنوز در مسیر رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان است.

این منتقدان معتقدند که این طرح‌ها در راستای محدود کردن آزادی‌های فردی و تحمیل یک نوع پوشش خاص به مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان