• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • مسکن مهر: چاله‌های بزرگ مالی، واحدهای ناتمام و عدم توجه به سرانه‌های آموزشی و درمانی

مسکن مهر: چاله‌های بزرگ مالی، واحدهای ناتمام و عدم توجه به سرانه‌های آموزشی و درمانی

پیام جوان: مدیرعامل صندوق ملی مسکن از وجود مشکلات عدیده در طرح مسکن مهر خبر داد.

محمدرضا مهدیار اسماعیلی با اشاره به وجود «چاله‌های بزرگ» در برخی پروژه‌های مسکن مهر، گفت: ۱۲۰ هزار واحد مسکونی در این طرح نیمه‌تمام باقی مانده و برای تکمیل آنها تاکنون ۹۷۰۰ میلیارد تومان از محل منابع صندوق ملی مسکن تخصیص یافته است.

به گفته اسماعیلی، بزرگترین مشکل مسکن مهر، عدم توجه به سرانه‌های آموزشی، درمانی، رفاهی و… است. وی در این خصوص تاکید کرد که در پروژه‌های “نهضت ملی مسکن” به ضرورت‌هایی مانند نانوایی و خواروبارفروشی که در مسکن مهر نادیده گرفته شده بود، توجه شده است.

این مقام مسئول کیفیت پروژه‌های مسکن مهر را بسیار پایین دانسته و از وجود مشکل اختلال آسانسور در ۶۰ هزار واحد مسکونی (معادل ۳۷۰۰ پروژه) خبر داد.

اسماعیلی همچنین با اشاره به ۱۲۷ هزار واحد مسکونی نیمه‌تمام دیگر با پیشرفت ۵۰ تا ۷۰ درصدی، تکمیل این پروژه‌ها را به معنای افتادن در “چاله‌های بزرگ مالی” دانست.

مشکلات مسکن مهر به واحدهای نیمه‌تمام ختم نمی‌شود. مجموعه‌هایی که در سال‌های گذشته در قالب این طرح تحویل داده شده‌اند نیز هنوز از امکانات اولیه و زیرساخت‌های شهری مناسب برخوردار نیستند.

برای نمونه، مدیر آموزش و پرورش دامغان در ۱۱ اردیبهشت ماه اعلام کرد که مسکن مهر این شهرستان با توجه به جمعیت دانش‌آموزان ساکن، نیازمند دو فضای آموزشی است.

همچنین استاندار هرمزگان در دهم اردیبهشت ماه با تعیین ضرب‌العجل برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مسکن مهر، بر ضرورت پیشرفت امور زیربنایی با اولویت آب و برق تاکید کرد.

طرح مسکن مهر که در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد آغاز شد، از ابتدا با انتقادات فراوانی از جمله کیفیت پایین ساخت و نبود امکانات اولیه زندگی به دلیل جانمایی نامناسب روبرو بود.

  فقر مسکن در ایران ابعاد تازه‌ای می‌یابد

حال با گذشت سال‌ها از آغاز این طرح، هنوز بخش قابل توجهی از آن تکمیل نشده و واحدهای تحویل داده شده نیز با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

این موضوع ضرورت توجه به برنامه‌ریزی دقیق و اصولی در طرح‌های مسکن مهر و همچنین نظارت کافی بر اجرای آنها را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان