• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • حجاب اجباری: ممنوع‌الکاری زنان بازیگر مخالف حجاب اجباری ادامه دارد

حجاب اجباری: ممنوع‌الکاری زنان بازیگر مخالف حجاب اجباری ادامه دارد

پیام جوان: محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی، در مصاحبه‌ای با تأیید ممنوع‌الکاری زنان بازیگر مخالف حجاب اجباری، گفت که این ممنوعیت موضوع جدیدی نیست و این زنان اگر بخواهند به عرصه سینما برگردند باید ابراز پشیمانی کنند.

به نقل از صدای آمریکا، خزاعی در این مصاحبه افزود که «بازیگرانی که حجاب از سر برداشتند، باید رویه‌شان را عوض کنند بگویند ما نمی‌خواهیم این طوری باشیم و قوانین را زیر پا بگذاریم و تا وقتی که به خواسته خود مبنی بر بی‌حجابی، پافشاری کنند، هیچ راه بازگشتی ندارند.»

این ممنوعیت در حالی ادامه دارد که شماری از هنرمندان و بازیگران زن ایرانی پس از آغاز اعتراضات سراسری در شهریور ماه ۱۴۰۱، ضمن انتقاد از حجاب اجباری، خواستار لغو این قانون شدند و از پوشش مورد نظر خود استفاده کردند.

از جمله بازیگرانی که با تهدید وزارت ارشاد مواجه و از حق کار و فعالیت محروم شده‌اند، کتایون ریاحی، هنگامه قاضیانی، فاطمه معتمد‌آریا، افسانه بایگان و ترانه علیدوستی هستند.

ترانه علیدوستی، در واکنش به اعلام محرومیت شغلی خود، با انتقاد از «اضافه‌گویی» مسئولان جمهوری اسلامی تاکید کرد «من پارچه‌ای که خواهرانم را کشت را برای فیلم‌های شما به سر نمی‌کنم.»

هنگامه قاضیانی هم در استوری اینستاگرام خود نوشت: «در ۹ تیر ۱۴۰۲ در اینستاگرام نوشتم خداحافظ بازیگری؛ چرا حس این را دارید که شما مرا ممنوع‌الکار کرده‌اید؟ سال‌ها نشانه مهم شخصیت هنری من در حفظ عزت نفس و قدرت اراده من بوده است.»

کتایون ریاحی در واکنش به خبر ممنوع‌الفعالیت شدن خود در یک استوری اینستاگرامی نوشته بود: «شرافتم اجازه کار در سینمای امروز را نمی دهد… شما کی باشید؟»

  حکیم: عراق سکوی حمله به دیگران نخواهد بود

حجاب اجباری یکی از قوانین جمهوری اسلامی ایران است که از سال ۱۳۵۹ به اجرا درآمده است. این قانون همواره با انتقادات گسترده‌ای از سوی فعالان حقوق زنان و حقوق بشر مواجه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان