• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • سالگرد مهسا؛ اعتصاب عمومی اصناف و کسبه در شهرهای کردنشین ایران در استان‌های مختلف

سالگرد مهسا؛ اعتصاب عمومی اصناف و کسبه در شهرهای کردنشین ایران در استان‌های مختلف

پیام جوان: همزمان با سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت «گشت ارشاد» زنجیره‌ای از تجمعات اعتراضی ایرانیان در شهرهای مختلف جهان از اولین ساعات صبح شنبه ۲۵ شهریور آغاز شد.

به نقل از صدای آمریکا، همزمان تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی حکایت از «اعتصاب عمومی» اصناف و کسبه در شهرهای کردنشین ایران در استان‌های مختلف دارد.

این در حالی است که رسانه‌های اجتماعی با انتشار تصاویری از حضور گسترده نیروهای نظامی و امنیتی در اطراف منزل خانوادگی مهسا امینی در سقز روایت می‌کند.

هفته پیش با وجود احضارهای چندباره به نهادهای امنیتی، امجد امینی و مژگان افتخاری، پدر و مادر مهسا، با انتشار نوشته مشترکی اعلام کردند که روز شنبه ۲۵ شهریور به مناسبت سالگرد کشته شدن فرزندشان بر سر مزارش «مراسم مذهبی و سنتی» را برگزار خواهند کرد.

تصاویر منتشر شده توسط «هه‌نگاو» از حضور گسترده نیروهای نظامی و امنیتی در اطراف منزل خانوادگی مهسا امینی در شهر سقز حکایت دارد.

در تصاویری که این وب‌سایت حقوق بشری منتشر کرده نیروهای نظامی در اطراف منزل خانوادگی مهسا امینی حضور پررنگ دارند.

در روزهای گذشته خانواده مهسا امینی اعلام کردند که نهادهای امنیتی خواستار انصراف آنها از برگزاری مراسم سالگرد کشته شدن مهسا امینی هستند. پدر مهسا امینی علی‌رغم فشارها به برگزاری مراسم یادبود تاکید کرده بود.

امجد امینی، پدر مهسا امینی، پیش از این در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا نیز گفته بود: «برای گرامی‌داشت نام و یاد ژینا (مهسا)ی شهید و مظلوم و معصوم و شادی روح پاک ایشان و تسلای خاطر خانواده و بستگان و همه دوستدارانش برآنیم که امسال مراسم سالگرد را برگزار کنیم. اما قطعا با توجه به شرایط نمی‌توانیم به صورت رسمی برای دعوت مردم در مراسم فراخوان بدهیم و یا به مردم بگوییم که در مراسم شرکت نکنند.»

  گزارش هرانا از آمار قربانیان زن سرکوب در ایران

با این حال پیش از ظهر روز شنبه ۲۵ شهریور، منابع خبری از جمله کانال تلگرامی ۱۵۰۰ تصویر خبر از بازداشت امجد امینی توسط نیروهای امنیتی دادند. بنابر این گزارش‌ها امجد امینی به هنگام خروج از خانه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

خبرهای تکمیلی حکایت از آن دارد که امجد امینی که پیش از ظهر امروز پس از خروج از منزل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، ساعاتی بعد به خانه بازگردانده شد. منابع خبری، از «تهدید» پدر مهسا امینی به منظور جلوگیری از شرکت او در مراسم سالگرد فرزندش بر سر مزار او خبر می‌دهند.

اعتصاب عمومی در شهرهای کردنشین

منابع خبری از جمله سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» نیز با انتشار تصاویری، از «اعتصاب گسترده بازاریان» و فعالان اقتصادی در برخی شهرهای کردنشین همچون سنندج، دیواندره و بانه به مناسبت سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه پلیس، خبر داده‌اند.

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران نیز با انتشار تصاویری، از «اعتصاب عمومی» امروز شنبه بیست و پنجم شهریورماه در شهر دیواندره استان کردستان به همین مناسبت خبر داده است.

در روزهای اخیر همزمان با نخستین سالگرد کشته شدن مهسا امینی، اعتراضاتی در شهرهای مختلف ایران شکل گرفته که با سرکوب شدید نیروهای امنیتی و حضور گسترده نظامیان در سطح شهرها و معابر مواجه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان