• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • نامه سه نوکیش مسیحی زندانی در زندان اوین: این سرزمین روز به روز بیشتر از نشانه‌های تنوع عقیدتی تهی می‌شود

نامه سه نوکیش مسیحی زندانی در زندان اوین: این سرزمین روز به روز بیشتر از نشانه‌های تنوع عقیدتی تهی می‌شود

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، سه نوکیش مسیحی زندانی در زندان اوین با انتشار نامه‌ای «علت بازداشت نوکیشان مسیحی در چهار دهه گذشته را مرتبط با حق برخورداری از مکانی برای عبادت جمعی به زبان فارسی» عنوان کردند.

در این نامه که به امضای بهنام اخلاقی، بابک حسین‌زاده و صاحب فدایی، سه نوکیش مسیحی زندانی رسیده است، با اشاره به اصل ۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی مبنی بر به رسمیت شناختن مسیحیان ایرانی گفته‌اند که «شکاف عمیق میان قوانین مکتوبه و عرصه عمل» موجب «نادیده گرفته شدن بسیاری از مسیحیان و حقوق اولیه» آنها می‌شود.

در ادامه این نامه در حالی که یکی از حقوق مسیحیان «حق برخورداری از کلیسای رسمی و ساختمانی» است، آمده است: «در نتیجه نقض فاحش و گسترده‌ این حق شمار بسیار زیادی از مسیحیان در زندان‌های سراسر ایران متحمل حبس‌های طولانی‌مدت شدند، شلاق خوردند و از حقوق اجتماعی محروم شدند.»

در این نامه همچنین از «پلمپ، تخریب و تغییر کاربری بسیاری از کلیساها در ایران از سوی حکومت» به‌عنوان شواهدی نام برده شده که بر اساس آن «این سرزمین روز به روز بیشتر از نشانه‌های تنوع عقیدتی تهی می‌شود».

هرچند قانون اساسی جمهوری اسلامی، آئین مسیحیت را به رسمیت شناخته است، در سال‌های گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی محدودیت‌های گسترده‌ای را برای اقلیت‌های مذهبی در ایران اعمال کرده‌اند.

از زمان پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ تاکنون، دست‌کم شش رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌ و صدها مسیحی نیز تحت بازجویی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی نیز ممنوع است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

  Indian 'hate preacher' Zakir Naik charged with money laundering

هر از چندگاه نیز خبر بازداشت نوکیشان مسیحی و احکام صادره علیه آن‌ها با اتهاماتی چون «اقدام علیه امنیت ملی» و «تشکیل و اداره گروه‌های خانگی» خبرساز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان