صدور ۱۷ فرمان اجرایی در نخستین روز ریاست جمهوری بایدن

جو بایدن در نخستین روز از ریاست جمهوری خود ۱۷ فرمان اجرایی صادر کرد که در صدر آنها بازگشت آمریکا به معاهده اقلیمی پاریس و لغو جدایی از سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. دبیرکل سازمان ملل متحد با استقبال از تصمیم برای همکاری دوباره با سازمان بهداشت جهانی آنرا برای مقابله با کرونا حیاتی خواند.

مبارزه با تغییرات اقلیمی و اتخاذ سیاست‌های جدید برای مقابله با کرونا از مهمترین شعارهای کمپین انتخاباتی جو بایدن بودند. وی همان زمان وعده داده بود که در صورت رسیدن به مسند ریاست جمهوری ایالات متحده را به معاهده اقلیمی پاریس برخواهد گرداند و تنها ساعاتی پس از تحلیف با امضای ۱۷ فرمان به وعده خود عمل کرد.

معاهده ۲۰۱۵ پاریس که توسط نمایندگان ۱۹۶ کشور امضا شد، خط مشی تازه ای برای کشورهای مختلف تدارک می‌بیند که بر اساس آن باید در مدت زمانی مشخص، مصرف سوخت‌های فسیلی را کاهش داده و برای جلوگیری از گرمایش زمین، به استفاده از انرژی های پاک روی آورند. ترامپ اما در همان اوایل ریاست جمهوری با غیرمنصفانه خواندن توافق اقلیمی پاریس، اعلام کرد که از آن خارج می‌شود و سال گذشته رسما فرایند خروج از این معاهده را آغاز کرد که حالا توسط بایدن لغو شده است.

یکی دیگر از فرامین رییس جمهور جدید بازگشت آمریکا به سازمان جهانی بهداشت است. دونالد ترامپ در تیتر ماه امسال با متهم کرد این سازمان به همکاری با چین و پنهانکاری در مورد ویروس کرونا اعلام کرده بود که به همکاری ۷۰ ساله با سازمان جهانی بهداشت خاتمه می‌دهد. اجرای این فرایند قانوناً به یک سال زمان نیاز داشت اما بایدن اجرای آن را متوقف کرد.

  رکورد ژکو با تیم ملی بوسنی

از دیگر فرامین جو بایدن باید به لغو محدودیت سفر شهروندان چند کشو مسلمان از جمله ایران به آمریکا و الزامی شدن استفاده از ماسک در همه ادارات دولت فدرال اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان