• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • خودروسازان بزرگ ایران با زیان ۳۴ هزار میلیارد تومانی در ۶ ماه مواجه شدند

خودروسازان بزرگ ایران با زیان ۳۴ هزار میلیارد تومانی در ۶ ماه مواجه شدند

پیام جوان: سه خودروساز بزرگ ایران، ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو، در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۲، زیان ۳۴ هزار میلیارد تومانی را متحمل شدند. این میزان زیان، ۹۰ درصد بیشتر از زیان ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۱ است.

بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته، این میزان زیان در حالی صورت گرفته است که بازار خودرو در ایران به صورت کاملاً انحصاری در اختیار این خودروسازان قرار دارد. این امر سبب شده است که آنها با اهرم‌های متعددی از جمله کاهش عرضه، همواره به دنبال افزایش قیمت باشند.

در همین راستا، خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان «احتکار دو خودروساز بزرگ کشور با هدف اخذ مجوز افزایش قیمت»، نوشته بود: «اطلاعات واصله از منابع آگاه حاکی از آن است که خودروسازان قصد عرضه خودرو‌های ثبت‌نامی را تا پیش از اخذ مجوز جدید افزایش قیمت ندارند و با دپو محصولات خود، دنبال تحریک تقاضا و برهم زدن آرامش بازار خودرو هستند.»

همچنین، خبرگزاری فارس تاکید کرده بود که «در ماه‌های گذشته ایران خودرو در تحویل انواع خودرو‌ها به مشتریان سامانه یکپارچه در موعد مقرر از جمله رانا پلاس، سورن‌پلاس، پژو پارس و … تاخیر داشته است.»

زیان انباشته خودروسازان نیز یکی از مواردی است که کارشناسان بر این باورند در صورتی که این میزان زیان در یک اقتصاد سالم و رقابتی رخ می‌داد، این شرکت‌ها اجازه فعالیت پیدا نمی‌کردند و باید اعلام ورشکستگی می‌کردند.

بررسی صورت‌های مالی منتشر شده در سایت «کدال» نشان می‌دهد که با زیان انباشته سه خودروساز بزرگ کشور در بازه زمانی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۱، «هر سه آنها مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده‌اند، زیرا زیانشان از نصف سرمایه و حتی کل آن بیشتر شده است.»

  Matt Gaetz says Dems targeting AG Barr because he's 'turning the tables' on Obama legacy, deep state

بررسی آمار خودروسازان در سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد در بین خودروسازان، ایران‌خودرو دارای بیشترین زیان انباشته با رقمی حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان بوده است. نکته جالب اینجاست که سرمایه ثبت‌ شده ایران‌خودرویی‌ها در بورس، کمی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده، بنابراین زیان انباشته آنها از دو برابر این سرمایه هم عبور کرده است. طبق اطلاعات موجود در سایت کدال، ایران‌خودرو در سال گذشته همچنین بالغ بر ۱۳۱ هزار میلیارد تومان بدهی داشته است.

زیان انباشته سایپا نیز رقمی حدود ۳۹ هزار میلیارد تومان بوده است. سرمایه ثبت‌شده سایپایی‌ها نیز در بورس، کمی بیش از ۱۹هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است، بنابراین زیان انباشته آنها در سال گذشته از دو برابر این سرمایه هم بیشتر بوده است. اطلاعات موجود در سایت کدال نشان می‌دهد که سایپایی‌ها در سال گذشته بالغ بر ۹۳هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بدهی داشته‌اند.

پارس‌خودرو نیز زیان انباشته با رقمی بالغ بر ۱۶ هزار و ۱۰۰میلیارد تومان را ثبت کرده بود. سرمایه ثبت‌شده پارس‌خودرویی‌ها در بورس، کمی بیش از ۱۱هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده، بنابراین زیان انباشته آنها از کل سرمایه نیز بالاتر بوده است. طبق اطلاعات موجود در سایت کدال، پارس‌خودرو همچنین بالغ بر ۱۳۱هزار میلیارد تومان بدهی داشته است.

حمایت‌های مستمر دولت‌ها از خودروسازان در کنار زیان‌دهی‌های مستمر این شرکت‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که کیفیت خودروهای ساخت ایران همواره مورد انتقاد شهروندان و کارشناسان قرار دارد.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان