• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • بحران اقتصادی ایران، زمینه‌ساز افزایش سرقت تجهیزات جاده‌ای

بحران اقتصادی ایران، زمینه‌ساز افزایش سرقت تجهیزات جاده‌ای

پیام جوان: معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: سالانه تا ۱۰۰ میلیارد تومان تجهیزات جاده‌ای در ایران به سرقت می‌رود.

رضا اکبری روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این تجهیزات راهداری و راه‌سازی و علائم ایمنی معمولا از سوی اقشار کم درآمد و معتاد سرقت می‌شود.

وی اظهار داشت: این دزدی‌ها تنها به جاده‌های کشور محدود نمی‌شود و در داخل شهرها به ویژه شهر تهران میزان سرقت‌ها بسیار بیشتر است.

به گفته این مقام مسئول، آمار سرقت در ایران در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است.

براساس گزارش پایگاه «داده‌های باز ایران» در فاصله سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ خورشیدی آمار سرقت در ایران ۷۰ درصد افزایش یافته است.

سعید پیوندی، جامعه‌شناس ساکن فرانسه، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا، سرقت را از جمله عواقب بحران اقتصادی ذکر کرده و می‌گوید فقر و معضلات معیشتی موجب افزایش شمار سارقان در کشور می شود.

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، آبان ماه گذشته اعلام کرده بود ۵۵ درصد از سارقان بازداشت‌شده را سرقت‌اولی‌ها تشکیل می‌دهند.

روزنامه اعتماد نیز ۲۵ خردادماه سال جاری در این باره نوشت: «سارقان در گفت‌وگو با رسانه‌ها اکثرا می‌گویند که مشکلات اقتصادی داشتند، برای همین تصمیم گرفتند دست به سرقت بزنند، اما سرقت؛ ارتباط بسیار نزدیکی با بحران‌های جامعه دارد.

بحران‌های اقتصادی و مشکلات معیشتی، افزایش شکاف طبقاتی، تورم، طلاق، بیکاری و مشکلات خانوادگی و… در گرایش افراد به سمت سرقت موثر است.»

از سوی دیگر، در حالی که سارقان در قوانین جزایی جمهوری اسلامی با مجازات‌ قطع عضو مواجه‌هستند ولی آمار سرقت در کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه به گفته مسئولان قضایی جمهوری اسلامی، در سال‌های گذشته نیز رشدی نگران‌کننده داشته است.

  تصمیم بانک مرکزی برای انحصاری کردن «خرید و فروش دلار» توسط این مرکز

پیشتر رضا مسعودی‌فر، قائم مقام معاونت اجتماعی قوه قضائیه، از ۷ برابر شدن سرقت در طول ۱۲ سال، از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۴۰۰، خبر داده بود.

روزنامه «دنیای اقتصاد» در چرایی بروز چنین وضعیتی در کشور نوشته است تورم باعث افزایش قیمت دارایی‌ها شده است. در نتیجه این افزایش، قیمت یک دارایی مصرفی نظیر گوشی همراه یا یک قطعه از خودرو، به چند برابر حداقل حقوق کارگران رسیده و همین موضوع باعث شده سارقان، ریسک و عواقب سرقت را بپذیرند.

این روزنامه تاکید کرده است که از سوی دیگر، نسبت بالای نرخ بیکاری جوانان نشان می‌دهد که اقتصاد ظرفیت جذب افراد جویای کار را ندارد و این موضوع نیز عامل دیگری برای افزایش جرائم برای کسب درآمد است.

احمد بخارایی، جامعه‌شناس و پژوهشگر در این مورد به «تجارت‌نیوز» گفته است: «بیماری اقتصاد از سطح کلان به سطح میانه و خرد می‌رسد و در سارق و رفتار او خود را نشان می‌دهد. برای سارق، زندان و مجازات تعیین می‌کنیم، در صورتی‌که سارق مجبور است برای گذران زندگی سرقت کند.»

این جامعه شناس تاکید کرده است که «سال‌ها قبل جامعه‌شناسان زنگ خطر فروپاشی اجتماعی را به صدا درآوردند. اکنون دیگر صحبت از بحران نیست، بلکه کشور گرفتار ابر بحران شده است.»

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان