• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • کانون نویسندگان ایران: جنبش آزادی‌خواهانه مردم ایران حاصل انفجار خشم عمومی از به تباهی رفتن زندگی شهروندان طی چهار دهه حکومت جمهوری اسلامی است

کانون نویسندگان ایران: جنبش آزادی‌خواهانه مردم ایران حاصل انفجار خشم عمومی از به تباهی رفتن زندگی شهروندان طی چهار دهه حکومت جمهوری اسلامی است

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، کانون نویسندگان ایران با محکوم کردن کشتار معترضان زاهدان و سرکوب اعتراضات مردم و دانشجویان، «جنبش آزادی‌خواهانه مردم ایران» را حاصل انفجار خشم عمومی از به «تباهی رفتن زندگی شهروندان طی چهار دهه حکومت جمهوری اسلامی» خواند.

کانون نویسندگان ایران در بیانیه خود که روز پنج‌شنبه منتشر شد، با اشاره به مواجهه جمهوری اسلامی با اعتراضات مردمی گفت: «حکومت همچون همیشه دست‌به‌کار سرکوب‌ شده است؛ بسیاری را کشته، بسیاری را ربوده، بسیاری را شکنجه کرده و بسیاری را به بند کشیده است. مردم اما پا پس نکشیده‌اند و به هر طریق ممکن صدای اعتراضشان را به گوش جهانیان رسانده‌اند.»

در بیانیه کانون نویسندگان تصریح شده است، «مردم که در چند دهه‌ ‌گذشته برای بیان مطالبات خود، در جنبش‌‌های اعتراضی زنان، کارگران، معلمان، بازنشسته‌ها، نویسندگان، دانشجویان، اقلیت‌های دینی، قومی، جنسیتی و … حضور داشته و هر بار جدا جدا سرکوب شده‌اند، اکنون دریافته‌اند که تحقق خواسته‌هایشان جز از طریق همبستگی و مبارزه‌‌ جمعی و نیز دستیابی به آزادی بیان، که نقض آشکار و هر روزه‌ی آن در چهار دهه‌ اخیر زمینه‌ساز انواع سرکوب‌های حکومتی بوده است، امکان پذیر نیست.»

کانون نویسندگان می‌گوید، «اغتشاشگر» خواندن «مردم به جان آمده و نسبت دادن اعتراض آن‌ها به کشورهای خارجی، دروغی است آشکار و بهانه‌ای نخ‌نما برای تداوم تبهکاری‌ حکومت.»

این کانون تاکید کرده است: حکومت جمهوری اسلامی از چنین بهانه‌هایی برای «شکستن حریم دانشگاه و گشودن درهای آن بر روی نیروهای انتظامی و امنیتی و لباس شخصی‌ها» استفاده می‌کند «تا صدای دانشجویان معترض را خفه کنند و صدها تن از آن‌ها را بربایند» و «بهانه‌ای برای قتل عام مردم در زاهدان» داشته باشد.

  ادامه اعتراضات دانشجویی در روز شنبه، پنجم آذر

کانون نویسندگان ایران با محکوم کردن «کشتار مردم زاهدان»، «جمعه‌ی سیاه زاهدان و ورود نیروهای امنیتی به حریم دانشگاه»، را دو روی سکه‌ی سیاست تبعیض و سرکوب سازمان‌یافته‌ جمهوری اسلامی دانسته است.

اعتراضان به جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی در شهرهای مختلف ایران وارد سومین هفته خود شده است. نیروهای مسلح و امنیتی جمهوری اسلامی طی این مدت تلاش کرده‌اند «با نیروی قهریه مرگبار» تظاهرات ضدحکومتی را به طور «گسترده» سرکوب کنند. گزارش نهادهای حقوق بشری حاکی است که تاکنون ده‌ها نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند.

هنوز آمار رسمی از تعداد قربانیان اعتراضات اخیر در زاهدان منتشر نشده است. این در حالی است که عفو بین‌الملل روز پنجشنبه با انتشار گزارشی از کشته شدن حداقل ۸۲ معترض بلوچ و افراد عادی در اعتراضات خیابانی این شهر خبر داد.

این نهاد حقوق بشری می‌گوید نیروهای امنیتی ایران طی سرکوبی خشونت‌آمیز پس از نماز جمعه هشتم مهر در زاهدان، با شلیک گلوله و گاز اشک‌آور به سوی معترضان، تماشاگران و نمازگزاران، دست‌کم ۶۶ نفر از جمله کودکان را به طور غیرقانونی کشتند و صدها نفر را مجروح کردند: از آن زمان، ۱۶ نفر دیگر در حوادث جداگانه در زاهدان در میان سرکوب مداوم اعتراضات کشته شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان