• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • بنزین ایرانی دوباره از افغانستان مرجوع شد؛ طالبان: کیفیت پایین و بی‌کیفیتی دلیل مرجوع کردن بنزین است

بنزین ایرانی دوباره از افغانستان مرجوع شد؛ طالبان: کیفیت پایین و بی‌کیفیتی دلیل مرجوع کردن بنزین است

پیام جوان: اداره استاندارد گروه طالبان اعلام کرد که به‌خاطر عدم برخورداری از استانداردهای لازم و “بی‌کیفیت” بودن، از پذیرش محموله‌های سوخت ارسالی از ایران خودداری کرده است.

بر اساس این اعلام، ۲۲ تانکر سوخت “بی‌کیفیت” صادراتی از ایران به مبدا بازگردانده شده است.

این موضوع تداوم روند مرجوع شدن بنزین صادراتی ایران از افغانستان است. پس از روی کار آمدن گروه طالبان، این گروه حاکم بر افغانستان بارها کیفیت بنزین ایرانی را عامل آلودگی هوا دانسته و از پذیرش آن خودداری کرده است.

در همین رابطه، رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در آذرماه سال ۱۴۰۲ پس از مرجوع شدن محموله‌های ارسالی مدعی شده بود که استاندارد تولیدات نفتی کنونی و صادراتی به کشورهای دیگر از جمله افغانستان، دارای کیفیت مناسب است و “برگشت” زدن آنها، اهمیت فنی ندارد.

با این حال، مسئولان اداره استاندارد ولایت نیمروز افغانستان که تحت کنترل گروه طالبان هستند، مرداد ماه ۱۴۰۱ اعلام کرده بودند که از ورود “۵۰۰ هزار لیتر” بنزین بی‌کیفیت به آن کشور جلوگیری کرده‌اند.

رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در واکنش به این موضوع همچنان مدعی شده بود که بنزین تولید مجتمع‌های داخلی دارای شاخص‌های سطح بالا و “طبق استانداردهای بین‌المللی تعریف و تایید شده و یورو ۴ و ۵ است.”

اما این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که کیفیت بنزین تولید ایران حتی مورد قبول طالبان در افغانستان و مقامات کشور عراق هم نیست. این کشورها سوخت مورد نیاز خود را از سایر کشورها و با قیمت بیشتر تهیه می‌کنند و حاضر به خرید بنزین ارزان و بی‌کیفیت ایرانی نیستند.

  In New Zealand, Prince William says extremism must be fought

رئیس اتحادیه صادرکننده‌های فرآورده‌های نفتی در ۳۰ خرداد سال ۱۴۰۲ اعلام کرده بود که کشورهای عراق و افغانستان دنبال بنزین با استاندارد بالاتری هستند.

حمید حسینی، کیفیت بنزین تولید ایران را پایین عنوان کرده و می‌گوید وقتی طالبان هم به دنبال افزایش کیفیت کالاهای ورودی خود است یعنی اینکه “این کشورها دیگر هر کالایی را با هر کیفیتی نمی‌پذیرند.”

به گفته حسینی، بالارفتن کیفیت محصولات مورد نظر در افغانستان دلیل بازگشت بنزین ایران از سوی طالبان بوده است.

عدم پذیرش بنزین ایرانی از سوی عراق و افغانستان در حالی است که بر اساس گزارش‌ها روزانه نزدیک به ۱۲۰ میلیون لیتر از این بنزین در کشور مصرف می‌شود که تحلیلگران کیفیت بنزین تولیدی را یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا در کشور می‌دانند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان