ایران در آستانه «ناترازی کامل گاز»

پیام جوان: غلامحسین حسنتاش، رئیس پیشین موسسه مطالعات بین المللی انرژی، هشدار داده است که ایران در سال ۱۴۱۰ به «ناترازی کامل گاز» خواهد رسید.

به گفته حسنتاش، رشد ۵ درصدی مصرف گاز و ۲ درصدی فرآورده‌های نفتی در سال‌های اخیر، منجر به افزایش تقاضا برای انرژی در ایران شده است. این در حالی است که تولید انرژی در ایران در سال‌های اخیر با کاهش مواجه بوده است.

حسنتاش با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ صنایع فولادی به دلیل کمبود برق و گاز زیان‌ده بوده‌اند، گفته است: «اگر این روند ادامه داشته باشد، در سال ۱۴۱۰ ایران با ناترازی کامل گاز مواجه خواهد شد.»

خبرگزاری حکومتی فارس نیز در گزارشی در رابطه با ناترازی انرژی در ایران نوشته است: «برآوردها نشان می‌دهد که ایران از سال ۱۴۲۰ فقط توان پاسخگویی به یک‌سوم از تقاضای گاز کشور را دارد.»

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نیز حاکی از آن است که کمبود گاز از سال گذشته از مرحله ناترازی فصلی خارج شده و در حال حاضر ایران در کل روزهای سال با کمبود روزانه حدود ۱۲۳ میلیون متر مکعبی مواجه است.

رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی انرژی ایران نیز گفته است که اگر سرمایه گذاری لازم صورت نگیرد، از ۱۴۰۴، هر سال یک فاز پارس جنوبی را از دست خواهیم داد.

حسنتاش در چرایی بوجود آمدن شرایط کنونی و ناتوانی دولت‌ها در بهبود شرایط گفته است که فقدان برنامه جامع انرژی و تعارض منافع ذی‌نفعانی مانند خودروسازان داخلی و وسوسه طرفداران راه‌حل قیمتی و «شوک درمانی» از جمله موانع ارتقای بهره‌وری در کشور است.

بر اساس گزارش VOA

  Venezuelan FM: Russian military presence could be expanded

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان