• Home
  • >
  • ورزشی
  • >
  • کمیته بین‌المللی المپیک: طالبان جایی در بازی‌ها ندارند!

کمیته بین‌المللی المپیک: طالبان جایی در بازی‌ها ندارند!

پیام جوان: در حرکتی نمادین، کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد که افغانستان با تیمی متشکل از سه زن و سه مرد در المپیک ۲۰۲۴ پاریس حضور خواهد یافت. این اقدام در راستای تاکید بر برابری جنسیتی و حمایت از ورزش زنان در کشوری صورت می‌گیرد که طالبان پس از به قدرت رسیدن، محدودیت‌های گسترده‌ای را برای فعالیت زنان در ورزش اعمال کرده است.

کمیته بین‌المللی المپیک با اشاره به تبعید رئیس و دبیرکل کمیته ملی المپیک افغانستان که مورد تایید این نهاد هستند، تاکید کرد که این تیم با همکاری آنها و با هدف برابری جنسیتی تشکیل شده است.

مارک آدامز، سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک، در این خصوص گفت: “ما با رئیس و دبیرکل در تبعید کمیته ملی المپیک افغانستان همکاری کرده‌ایم و به طور واضح اعلام کردیم که خواستار حضور تیمی برابر از نظر جنسیتی هستیم. خوشبختانه این امر محقق شد.”

آدامز با تاکید بر عدم حضور مقامات طالبان در المپیک پاریس، افزود: “در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ جایی برای مقامات طالبان وجود ندارد. هیچ نماینده‌ای از دولت رسمی طالبان مجوز حضور در این بازی‌ها را نخواهد داشت.”

کمیته بین‌المللی المپیک در حال مذاکره با کمیته ملی المپیک افغانستان و مقامات ورزشی این کشور است تا راه‌هایی برای رفع محدودیت‌های کنونی علیه ورزش زنان و دختران جوان در افغانستان پیدا شود.

آدامز در ادامه اعلام کرد که ورزشکاران مرد افغانستان در رشته‌های دو و میدانی، شنا و جودو و زنان در رشته‌های دو و میدانی و دوچرخه‌سواری در المپیک پاریس به رقابت خواهند پرداخت.

گفتنی است در تابستان سال گذشته، همزمان با برگزاری بازی‌های آسیایی در چین، دو تیم از ورزشکاران افغانستانی در این بازی‌ها حضور داشتند.

  جنگجویان طالبان پس از به دست گرفتن کنترل استان غزنی در افغانستان، ۹ مرد از قوم هَزاره را قتل عام کردند

یکی از این تیم‌ها که از داخل افغانستان اعزام شده بود، شامل حدود ۱۳۰ ورزشکار مرد بود. تیم دیگر نیز تحت پرچم دولت منتخب پیشین افغانستان که توسط طالبان سرنگون شده بود، به رقابت پرداخت. این تیم متشکل از ورزشکاران افغانستانی مقیم خارج از کشور بود که ۱۷ ورزشکار زن نیز در میان آنها حضور داشتند.

حضور تیم برابر از نظر جنسیتی افغانستان در المپیک پاریس، اقدامی نمادین در راستای حمایت از ورزش زنان در کشوری است که با چالش‌های جدی در این زمینه روبرو است.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان