• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • افزایش احضار دانشجویان به کمیته‌های انضباطی به بهانه حجاب

افزایش احضار دانشجویان به کمیته‌های انضباطی به بهانه حجاب

پیام جوان: شوراهای صنفی دانشجویان کشور روز پنجشنبه در بیانیه‌ای از افزایش احضار دانشجویان به کمیته‌های انضباطی در چند هفته گذشته خبر داد. این شورا اعلام کرد که در دو هفته گذشته بیش از ۵۰ دانشجو به بهانه حجاب به کمیته‌های انضباطی احضار شده و احکام مختلفی از جمله توبیخ تا تعلیق دریافت کرده‌اند.

به نقل از صدای آمریکا، شوراهای صنفی دانشجویان کشور در بیانیه خود تصریح کرد که این میزان برخورد با دانشجویان حتی در مقایسه با دوران اوج اعتراضات سال گذشته بی‌سابقه است. این شورا همچنین اعلام کرد که علاوه بر دانشجویانی که برای اولین بار احضاریه دریافت کرده و مجبور به امضای تعهدنامه شده‌اند، تعداد زیادی از دانشجویانی که احکام معلق داشتند، بدون تشکیل جلسه شورای بدوی و تنها با یک تماس از سمت کمیته انضباطی، اطلاع یافته‌اند که احکام معلق‌شان اجرایی شده است.

این شورا با بیان اینکه تعهدنامه‌های دریافت شده از دانشجویان، غیرقانونی و وسیله‌ای است برای آزار بیشتر آنها، به دانشجویان پیشنهاد کرد که با مطالعه شیوه‌نامه انضباطی و آگاهی از حقوق خود، اجازه ندهند تا اعضای کمیته به‌صورت غیرقانونی و به بهانه‌های واهی آنها را محکوم کنند.

شورای صنفی دانشجویان کشور همچنین اعلام کرد که کمیته‌های انضباطی، دانشجویان احضارشده را تهدید کرده‌اند تا احکام خود را رسانه‌ای نکنند. این شورا همچنین خاطرنشان کرد که حراست دانشگاه‌ها نیز به طور جدی مشغول آزار و اذیت دانشجویان به بهانه پوشش هستند و ضمن رها کردن افسار حجاب‌بان‌ها در سطح پردیس‌ها، از ورود دانشجویانی که پوششان باب میل نیروهای حراست نیست به طرز بی‌سابقه‌ای جلوگیری می‌کنند.

این افزایش فشارها بر دانشجویان در حالی صورت می‌گیرد که هم‌زمان با تشدید فشارها بر دانشجویان و اخراج و تعلیق شماری از استادان، فرمانده کل سپاه پاسداران، چهارم مهرماه امسال ادعا کرد که «دشمنان» دانشگاه را به عنوان «نقطه تمرکز تمام تلاش‌های خود» برای «تحریف ذهن‌ها، تسخیر قلب‌ها، تسلط بر فضای اندیشه و تفکر و باورهای جوانان ما» در نظر گرفته‌اند.

  برگزاری دستکم ۱۹ تجمع اعتراضی در شهرهای مختلف ایران

دانشجویان و اساتید بیش از ۱۲۰ دانشگاه ایران همزمان با اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ در ایران، ضمن اعلام حمایت از مردم معترض، خواستار «براندازی» و حذف کلیت جمهوری اسلامی در ایران شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان