• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • افزایش فشار بر فعالان سیاسی و مدنی؛ واکنش مقامات به اعتراضات زندانیان

افزایش فشار بر فعالان سیاسی و مدنی؛ واکنش مقامات به اعتراضات زندانیان

پیام جوان: نیلوفر حامدی، الهه محمدی و نسیم سلطان‌بیگی، سه روزنامه‌نگار زندانی در ایران، به دلیل همخوانی ترانه اعتراضی «سفرناک» از پشت تلفن، از ملاقات محروم شده‌اند.

این تصمیم در حالی گرفته شد که برخلاف قانون، آنها برای ابلاغ محرومیت از ملاقات، به شورای انضباطی زندان احضار نشده بودند.

موج اعتراض به محرومیت ملاقات

کلمه «آهنگش چیزه» از قول مسئولین زندان، موج تازه ای از هشتگ شدن «چیزه» در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی به نشانه اعتراض به ممنوع الملاقات شدن این سه زندانی سیاسی ایجاد کرده است.

مضمون اعتراضی ترانه سفرناک

ویدیوی همخوانی ترانه سفرناک که ۲۷ آذر توسط الناز محمدی، خواهر الهه محمدی منتشر شد؛ مضمونی اعتراضی و سیاسی دارد و در بخشی از شعر آن گفته شده: «اسلحه‌ای م‍ستم روی این آوار من خطرناکم».

در این ویدیو ‏نیلوفر حامدی، الهه محمدی و نسیم سلطان‌بیگی در سه تلفن جداگانه همزمان این ترانه را به طور زنده هم‌خوانی می‌کنند.

ممنوعیت ملاقات؛ واکنش به اعتراضات زندانیان سیاسی

اما مجموعه خبرهای خانواده‌ها و صفحه نرگس محمدی از زندان اوین این گمانه‌زنی را قوت می‌بخشد که در اصل ممنوع الملاقات شدن زندانیان سیاسی بند زنان اوین بر اثر واکنش دادگاه انقلاب به اعتراض‌ها و شعارهای آنان دربازدیدی باشد که مقامات قضایی در ۶ دی از زندان اوین داشتند.

پیش از این نیز ایران جلیلی، مادر نسیم سلطان‌بیگی، اعلام کرده بود که ⁧نسیم سلطان بیگی و ۱۲ نفر از هم‌بندی‌هایش به مدت ۱ماه ممنوع از تماس تلفنی شده‌اند.

نرگس محمدی: مقامات از بند گریختند

پیشتر نیز صفحه اینستاگرامی نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی و برنده جایزه صلح نوبل در روایتی از بازدید شماری مقامات قضایی جمهوری اسلامی از بند زنان زندان اوین نوشت که مقامات پس از واکنش زنان زندانی و سر داده شدن شعار، «از بند گریختند».

  لوید آستن، وزیر دفاع آمریکا، در سفری از پیش اعلام نشده به اوکراین رفت

انتقال زنان زندانی به زندان‌های دیگر

همچنین در خبر دیگری اشکان منفرد، برادر شکیلا منفرد، زندانی سیاسی در بند زنان اوین، روز چهارشنبه ششم دی، در شبکه اجتماعی «ایکس» از پراکنده کردن زنان هم‌بند شکیلا، در زندان‌های مختلف ایران خبر داد.

افزایش سرکوب زندانیان سیاسی

این اقدامات سرکوبگرانه علیه زندانیان سیاسی در ایران، در حالی صورت می‌گیرد که طی ماه‌های اخیر، شاهد افزایش فشار بر فعالان سیاسی و مدنی در ایران بوده‌ایم.

اسامی مقامات بازدیدکننده از بند زنان اوین

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها، ایمان افشاری رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، محمدرضا عموزاد رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، علی قناعت‌کار سرپرست دادسرای امنیت، القاضی المهر رئیس دادگستری کل استان تهران و تعدادی از مقامات امنیتی و جمهوری اسلامی از جمله افرادی بودند که برای بازدید بند زنان به زندان اوین رفته بودند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان