• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • افزایش قیمت نان در نانوایی‌های تهران

افزایش قیمت نان در نانوایی‌های تهران

پیام جوان: در حالی که رسانه‌های ایران از تغییر نوع سهمیه آرد ۳۰۰ نانوایی سنگکی و افزایش قیمت نان خبر می‌دهند وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی در حاشیه جلسه هیات دولت از «نظارت ویژه» بر قیمت نان خبر داد.

به نقل از صدای آمریکا، خبرگزاری «تسنیم» امروز در گزارشی نوشت که سهمیه آرد ۳۰۰ نانوایی سنگک در تهران از «نوع یک» به «نوع دوم» تغییر پیدا کرده و سبب شده تا قیمت نان ساده حدود ۳۰۰ نانوایی سنگک در تهران از ۲ هزار تومان به ۳ هزار تومان تغییر پیدا کند.

وزیر اقتصاد دولت ابراهیم رئیسی در واکنش به این اتفاق گفت که نان در سراسر کشور «قیمت واحد ندارد» و قیمت آن «منطقه‌ای و استانی تعیین می‌شود.»

احسان خاندوزی از تشکیل «کارگروه نظارت ویژه» بر قیمت نان خبر داد و گفت که افزایش قیمت نان با درخواست مقامات استانی و تایید وزارت کشور امکان پذیر است.

قیمت نان اما از ماه‌ها گذشته در تهران حاشیه ساز بود به‌طوری‌که ۳۱ مرداد ماه وب‌سایت «اقتصاد ۱۰۰» در گزارشی از وضعیت تولید و توزیع نان در پایتخت نوشته بود که عدم رعایت قیمت در نانوایی‌های مختلف به اندازه‌ای افزایش یافته که دیگر نمی‌توان نان با نرخ‌های اعلام شده دولتی پیدا کرد و «عمده نانوایی‌ها نان را با قیمت‌های مورد نظر خود می‌فروشند.»

همه این موارد در حالی است که هفتم مرداد ماه معاون اقتصادی استانداری تهران در واکنش به این خبر به «همشهری آنلاین» گفته بود که «برنامه‌ای برای تغییر قیمت نان در تهران نداریم.» علی مهری همچنین قیمت‌های مختلف نان در نانوایی‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی را «گران‌فروشی» و «تخلف» دانسته بود.

  رشد ۴۰ درصدی دوج کوین پس از صحبت‌های ایلان ماسک

اتفاقی که معاون استانداری تهران آن را «تخلف» می‌نامد از مرداد ماه به‌صورت غیر رسمی در تمامی نانوایی‌های سطح شهر تهران در حال رخ دادن است. در همین رابطه وب‌سایت «اقتصاد ۲۴» در گزارش میدانی ۲۶ مرداد ماه خود از بازار نان در تهران نوشت که با وجود تکذیب مقامات ارشد دولتی در رابطه با افزایش قیمت نان، اما تغییر قیمت نان تحت عنوان «متناسب‌سازی» در تهران و سایر استان‌های کشور آغاز شده و این موضوع نگرانی جدیدی را برای مصرف کنندگان که تقریبا تمام مردم کشور را پوشش می‌دهد، ایجاد کرده است.

این رسانه تاکید کرده بود که کسب اطلاع از نانوایی‌های سطح شهر نشان می‌دهد که بدون هیچ مصوبه و اعلام رسمی از سوی اتحادیه و سایر سازمان‌های مرتبط، قیمت انواع نان از سوی برخی نانوایی‌ها گران شده است.

گرانی نان در ایران از استان خراسان رضوی آغاز شد و در روز چهارم مرداد رسانه‌های ایران اعلام کردند که در خراسان به شکل «ناگهانی» نان گران شد و نرخ نان یارانه‌ای در شهرستان مشهد تا ۴۰ درصد افزایش یافت.

هنوز هیاهوی گرانی نان در خراسان فروکش نکرده بود که در دهم مرداد ماه صداوسیمای جمهوری اسلامی در برنامه‌ای به حاشیه‌های افزایش قیمت نان پرداخت و مجری برنامه از افزایش قیمت نان در ۱۳ استان خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان