• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • ایلان ماسک در یک گفتگوی آنلاین با نتانیاهو، از جنگ اسرائیل علیه حماس حمایت کرد

ایلان ماسک در یک گفتگوی آنلاین با نتانیاهو، از جنگ اسرائیل علیه حماس حمایت کرد

پیام جوان: ایلان ماسک، کارآفرین و بنیانگذار شرکت‌های اسپیس-ایکس استارلینک و مالک شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق)، روز دوشنبه در اورشلیم در یک گفتگوی آنلاین با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از جنگ آن کشور علیه حماس حمایت کرد.

به نقل از صدای آمریکا، او با شنیدن اظهارات نتانیاهو مبنی بر این که اسرائیل نابودی حماس را به عنوان یک هدف جنگی برای هرگونه صلح با فلسطینی‌ها ضروری می‌داند، موافقت کلی خود را با این هدف اعلام کرد.

نتانیاهو فیلم‌هایی از حملات حماس به اسرائیل را نشان ماسک داد. او در پاسخ به نتانیاهو گفت: «هیچ گزینه‌ای نیست و من هم می‌خواهم کمک کنم.»

ماسک گفت: کسانی که قصد کشتار دارند باید خنثی شوند. «تبلیغاتی که مردم را به عنوان قاتل در آینده آموزش می‌دهد، باید متوقف شود تا غزه بتواند آباد شود. و اگر این اتفاق بیفتد، فکر می‌کنم آینده خوبی خواهد بود.»

نتانیاهو در پاسخ گفت: «امیدوارم شما در این امر مشارکت داشته باشید. و فکر می‌کنم همین که شما به اینجا آمدید، گویای تعهد شما به تلاش برای تضمین آینده‌ای بهتر است.»

در آخرین دیدار نتانیاهو با ماسک، که در شهریور در کالیفرنیا برگزار شد، نخست وزیر اسرائیل از ماسک خواست تا با پایان دادن به هفته‌ها بحث و جدل بر سر یهودستیزی در ایکس (توییتر سابق)، میان حفاظت از آزادی بیان و مبارزه با نفرت پراکنی تعادلی برقرار کند.

ماسک پیشتر گفته بود که با یهودستیزی و هر چیزی که «نفرت و درگیری را – از جمله هر محتوایی در شبکه ایکس – ترویج ‌کند» مخالف است: «ایکس باید بستری برای انتشار دیدگاه‌های مختلف باشد؛ اما این شرکت توزیع پست‌های خاصی را که ممکن است خط‌مشی‌هایش را نقض کنند، محدود می‌کند و این رویکرد را «آزادی بیان، نه آزادی دسترسی» می‌نامد.

  پایگاه هوایی عین الاسد در عراق هدف حمله پهپادی قرار گرفت

در پی درگیری حماس و اسرائیل در جنگ، ایلان ماسک ماه گذشته پیشنهاد داده بود برای پشتیبانی از پیوندهای ارتباطی باریکه غزه با «سازمان‌های شناخته شده امدادرسانی بین‌المللی» استارلینک در آن منطقه استفاده شود.

در آن زمان، شلومو کارهی، وزیر ارتباطات اسرائیل، مخالفت کرده و گفته بود که «حماس از آن (استارلینک) برای فعالیت‌های تروریستی استفاده خواهد کرد.»

او اما روز دوشنبه گفت که اسرائیل و ماسک به توافقی اصولی دست یافته‌اند که بر اساس آن «واحدهای ماهواره‌ای استارلینک تنها با تأیید وزارت ارتباطات اسرائیل، می‌توانند در اسرائیل و نوار غزه عملیاتی شوند.»

کارهی روز دوشنبه در یک پست روی شبکه ایکس خطاب به ماسک گفت که امیدوار است سفر او به اسرائیل «به عنوان سکوی پرشی برای تلاش‌های آینده و همچنین تقویت روابطش با یهودیان و ارزش‌هایی باشد که ما در آن‌ها با کل جهان شریک هستیم.»

ماسک در آبان در پی تأیید پستی که به دروغ ادعا می‌کرد یهودیان به نفرت علیه سفیدپوستان دامن می‌زنند، خود به تحریک‌آفرینی متهم شد.

ایلان ماسک قرار است با اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل و خانواده‌های گروگان‌های حماس در غزه هم دیدار کند. دفتر هرتزوگ گفت که او و ماسک در مورد «ضرورت اقدام برای مبارزه با یهودی ستیزی در فضای مجازی» گفتگو خواهند کرد.

با ادامه جنگ هفت هفته‌ای غزه، یهودستیزی و اسلام هراسی در سراسر جهان افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان