• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • اعتصاب غذای پنج زندانی سیاسی در اعتراض به تداوم سیاست‌های سرکوب‌گرانه، ضد ملی و ضد زن حکومت

اعتصاب غذای پنج زندانی سیاسی در اعتراض به تداوم سیاست‌های سرکوب‌گرانه، ضد ملی و ضد زن حکومت

پیام جوان: پنج زندانی سیاسی در نامه‌ای اعلام کردند در «اعتراض به تداوم سیاست‌های سرکوب‌گرانه، ضد ملی و ضد زن» حکومت ایران و در «همبستگی با خواست و اراده زنان و مردان و نسل جوان» در سالگرد کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، روز شنبه ۲۵ شهریور اعتصاب غذا می‌کنند.

به نقل از صدای آمریکا، این نامه با امضای مصطفی تاج‌زاده، حسین رزاق، سعید مدنی، مهدی محمودیان، و محمد نجفی روز پنجشنبه ۲۳ شهریور در صفحه اینستاگرام حسین رزاق منتشر شده است.

امضاکنندگان نامه «خیزش شکوهمند زن، زندگی، آزادی» را «فصلی نو در مبارزات مردم برای نیل به دموکراسی، توسعه و تحقق تعیین حق سرنوشت ملت» توصیف کرده‌ و از «جنبش مقدس مهسا» به عنوان «شوکی بزرگ برای ارکان نظام سراسر بحران و همه حافظان وضع موجود» نام برده‌اند.

این پنج زندانی سیاسی با اشاره به صرف «میلیاردها تومان هزینه از منابع ملی برای تبلیغ و ترویج ایدئولوژی حاکم» و « گسترش نهادهای امنیتی و نظامی و توزیع رانت‌های قدرت و ثروت از جیب ملت» تاکید کرده‌اند که «اراده مردم و به ویژه جوانان می‌تواند همه محاسبات را به هم بزند و راه ملت را به سوی فردا بگشاید».

امضاکنندگان در بخش دیگری از این نامه «خیزش مهسا» را موجب به نمایش گذاشتن «ابعاد بحران‌های فراگیر ساختاری و سیاست های ایران‌سوز حاکمیت» دانسته و نوشته‌اند «جوانان و نوجوانان ایران با وجود همه شدائد و سختی‌ها، عزم خود را برای ساختن ایرانی آزاد و برابر و توسعه‌یافته جزم کرده‌اند.»

آنها به همه کشته‌شدگان اعتراضات سراسری سال گذشته ادای احترام کرده و با ابراز همدردی با خانواده‌های «صدها جان‌باخته» و به منظور «تحقق همه خواسته‌های به حق» معترضان از جمله «توقف حجاب اجباری» اعلام کردند که روز شنبه ۲۵ شهریور اعتصاب غذا می‌کنند.

  Teknival: Rave-goers get hypothermia after unexpected snow in France

به تازگی هم بهاره هدایت، زندانی سیاسی، در اعتراض به مواردی از جمله «سرکوب مضاعف» معترضان به وسیله حکومت جمهوری اسلامی و همچنین جان باختن جواد روحی، معترض زندانی، دو هفته در اعتصاب غذا بسر برد.

او در نامه‌ای اعتصاب غذایش را تجدید عهد با «وجدان عمومی ایرانیان برای آزادی» و «قیام مهسا» خوانده بود.

بهاره هدایت پس از شکستن اعتصاب غذایش در نامه‌ای در روز ۲۲ شهریور تاکید کرد که تا زدوده‌ شدن «رد پای جمهوری اسلامی، این حکومت ضد آزادی، از خاک ایران» بر عهدش می‌ماند.

روز سه‌شنبه فاطمه سپهری، فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی، در پیامی از زندان وکیل‌آباد مشهد خواستار از سرگیری اعتراضات مردمی علیه جمهوری اسلامی «برای بستن پرونده جنایات این جماعت» شد.

همچنین، گوهر عشقی، مادر دادخواه ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویسی که در بازجویی و تحت بازداشت کشته شد، در ویدئویی از مردم خواست سالگرد مهسا امینی و «جوان‌هایی که در راه ایران جان دادند» را از یاد نبرند.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان