• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • فقر مسکن در ایران ابعاد تازه‌ای می‌یابد

فقر مسکن در ایران ابعاد تازه‌ای می‌یابد

پیام جوان: افزایش قیمت مسکن در ایران باعث شده است تا فقر مسکن ابعاد بیشتری پیدا کرده و رسانه‌ها از تغییر ذائقه اجباری مردم و گرایش به سمت خانه‌های ۴۰ متر مربع و کمتر خبر بدهند.

به نقل از صدای آمریکا و به گزارش «دنیای اقتصاد»، سهم خانه‌های نقلی با مساحت تا ۴۰ متر مربع در معاملات شهر تهران از ۳.۳ درصد در سال ۹۷ به بیش از ۵.۲ درصد در سال جاری رسیده است. این رکورد نشان‌دهنده آن است که بسیاری از خانوارها به دلیل افزایش قیمت مسکن، دیگر توان خرید خانه‌های بزرگتر را ندارند و مجبور به سکونت در خانه‌های کوچک‌تر شده‌اند.

تورم مسکن در ایران در سال‌های اخیر روند صعودی داشته است. به گزارش مرکز آمار ایران، متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در بهار سال ۱۳۹۷ به بیش از ۸۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در شهریور ۱۴۰۲ رسیده است. این افزایش قیمت باعث شده است که بسیاری از خانوارها از بازار مسکن حذف شوند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی که در مرداد ماه ۱۴۰۲ منتشر کرد، اعلام کرد که دهک‌های یک تا سه به صورت مطلق و سه تا پنج و حتی بخشی از دهک ششم «نسبتا» قادر به تامین مسکن مورد نیاز برای سکونت خود نیستند.

شورای شهر تهران نیز در گزارشی که در شهریور ماه ۱۴۰۲ منتشر کرد، اعلام کرد که ۷۰ درصد خانوارهای شهر تهران، دچار «فقر مسکن» و «بد مسکنی» هستند.

این گزارش‌ها نشان می‌دهند که فقر مسکن در ایران به یک بحران تبدیل شده است. دولت باید برای حل این بحران، اقدامات جدی انجام دهد.

  پرسش مهم در بین معامله گران بازار ارز تهران

 

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان