• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • نیمى از متقاضيان مسکن ملی انصراف دادند

نیمى از متقاضيان مسکن ملی انصراف دادند

پیام جوان: روزنامه دنیای اقتصاد گزارش داد که حدود ۵ میلیون نفر از متقاضیان طرح مسکن ملی به دلیل ناتوانی در پرداخت اقساط و افزایش قیمت‌ها، از این طرح انصراف داده‌اند.

این طرح که از وعده‌های انتخاباتی ابراهیم رئیسی بود، با هدف ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی برای اقشار کم‌درآمد کلید خورد.

اما به گفته کارشناسان، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و جهش‌های قیمتی مسکن در سال‌های اخیر، قدرت خرید متقاضیان را به شدت کاهش داده و بسیاری از آنها را از ادامه حضور در این طرح بازداشته است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که قیمت تمام شده مسکن ملی از ۴ میلیون تومان در هر متر مربع در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۵ میلیون تومان در حال حاضر افزایش یافته است. این موضوع در کنار شرط پرداخت ۴۰ میلیون تومان آورده اولیه، برای بسیاری از متقاضیان، بویژه کارگران، غیرقابل تحمل شده است.

علاوه بر این، برخی از متقاضیان از مکان‌یابی نامناسب واحدهای مسکونی در این طرح نیز گلایه دارند.

به گفته کارشناسان، تاکنون تنها ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح مسکن ملی ساخته شده و این رقم به نصف هدف اولیه طرح نمی‌رسد.

این انصراف گسترده، بار دیگر بر ناکارآمدی طرح‌های مسکن دولتی در ایران و ناتوانی آنها در پاسخگویی به نیاز واقعی اقشار کم‌درآمد تأکید می‌کند.

بر اساس گزارش VOA

  تصمیم ترکیه برای حذف دلار از اقتصاد این کشور طی هفته‌های آینده

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان