• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • طلای جهانی و سکه در ایران رکورد زدند!

طلای جهانی و سکه در ایران رکورد زدند!

پیام جوان: قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی با افزایش ۱٫۹ درصدی، به بالاترین قیمت خود در چند ماه گذشته رسید و به ۲ هزار و ۲۷۷ دلار نزدیک شد. این افزایش قیمت، سکه طلا در ایران را نیز تحت تاثیر قرار داد و آن را به کانال ۴۳ میلیون تومان نزدیک کرد.

رشد چشمگیر قیمت طلا در یک هفته

قیمت جهانی اونس طلا در یک هفته گذشته ۹۰ دلار افزایش یافته و ۴٫۱ درصد رشد کرده است.

افزایش قیمت سکه در ایران

در بازار ایران نیز قیمت سکه متاثر از عوامل مختلفی از جمله افزایش قیمت اونس طلا، حمله اسرائیل به سوریه و افزایش نرخ دلار، از کانال ۴۲ میلیون تومان عبور کرد و به بیش از ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

عوامل افزایش قیمت سکه

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، دو عامل اصلی افزایش قیمت سکه را اینگونه بیان کرد:

  • افزایش قیمت اونس طلا: اونس جهانی نسبت به قبل از عید بیش از ۱۰۰ دلار گران‌تر شده که این خود عامل مهم در افزایش قیمت سکه در ایران محسوب می‌شود.
  • افزایش نرخ دلار: نرخ دلار از ۶۰ هزار تومان قبل از عید به بیش از ۶۲ هزار تومان افزایش‌یافته که این عامل هم در افزایش نرخ سکه اثرگذار است.

رکوردشکنی قیمت دلار

گزارش‌ها نشان می‌دهد قیمت دلار در بازار ایران در روز گذشته ۱۴ فروردین از مرز ۶۳ هزار تومان عبور و بیشترین رکورد قیمتی تاریخ اقتصاد ایران را ثبت کرد.

تحلیل:

افزایش همزمان قیمت طلا و دلار در بازارهای جهانی و ایران، باعث افزایش قیمت سکه شده است. این موضوع می‌تواند نگرانی‌هایی را برای مردم ایجاد کند، چرا که سکه به عنوان یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری در ایران شناخته می‌شود.

  قیمت دلار در ۱۶ اردیبهشت به ۲۰ هزار و ۶۴۳ تومان رسید

کارشناسان معتقدند که عوامل مختلفی از جمله تحولات سیاسی و اقتصادی در منطقه، افزایش تورم و بی‌ثباتی در بازارهای جهانی، در افزایش قیمت طلا و دلار نقش داشته‌اند.

هنوز مشخص نیست که روند افزایش قیمت طلا و دلار تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. اما به نظر می‌رسد که تا زمانی که عوامل زمینه‌ای این افزایش قیمت‌ها برطرف نشوند، شاهد نوسانات قیمتی در بازارهای طلا، سکه و ارز باشیم.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان