• Home
  • >
  • تکنولوژی
  • >
  • سواستفاده فیس‌بوک از اطلاعات کاربران برای هک کردن رقبای خود

سواستفاده فیس‌بوک از اطلاعات کاربران برای هک کردن رقبای خود

پیام جوان: اسناد افشا شده توسط دادگاه فدرال در کالیفرنیا نشان می‌دهد که فیس‌بوک به طور مخفیانه داده های کاربران را برای کمک به درک نحوه رفتار آنها در سایت‌های رقیب بررسی کرده است، در حالی که این اسناد نشان می‌دهد که فیس‌بوک یک پروژه مخفی برای تجزیه و تحلیل ترافیک و تجزیه و تحلیل رقبای خود ایجاد کرده است.

دعوای دسته جمعی

به گزارش ایتنا، این اسناد نشان می‌دهد که فیس‌بوک با رهگیری و رمزگشایی ترافیک شبکه افرادی که از این برنامه‌ها استفاده می‌کنند، کاربران اسنپ‌چت، یوتیوب و آمازون را جاسوسی می‌کند.

این اسناد که بخشی از یک دعوای حقوقی بین مصرف کنندگان و متا است، نشان می‌دهد که چگونه این شرکت ترافیک شبکه کاربران را که با رقبای خود در تعامل بودند، تجزیه و تحلیل می‌کرد.

فیس‌بوک برای غلبه بر رمزگذاری استفاده شده توسط سرویس‌های اسنپ چت، یوتیوب و آمازون، فناوری خاصی را توسعه داد تا بداند کاربران در این برنامه‌ها چه می‌کنند. فیس‌بوک گفت که این فناوری امکان خواندن ترافیک رمزگذاری‌شده را فراهم می‌کند تا بتواند میزان استفاده را در برنامه اندازه‌گیری کند.

قابل ذکر است که فیس‌بوک سابقه طولانی در استفاده از تکنیک‌های مختلف برای جمع‌آوری اطلاعات کاربران دارد و از روش‌های زیادی برای جاسوسی از رقبای خود از طریق میلیون‌ها نفری که از اپلیکیشن فیس‌بوک استفاده می‌کردند استفاده کرده است.

داده‌های رمزگذاری شده

این اسناد نشان می‌دهد که غول فناوری برای دور زدن داده‌های رمزگذاری‌شده کار می‌کرد و با اشاره به لوگوی کارتونی ارواح در اسنپ چت، برنامه‌ای که بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ به درخواست مستقیم مارک زاکربرگ اجرا شد، پروژه را «Project Ghostbusters» نامید.

  خبرهایی درباره همکاری کردن اتحادیه اروپا با تیک تاک

این پروژه از اقدامات فناوری فوق‌العاده تهاجمی، از جمله رهگیری و رمزگشایی ترافیک محافظت شده با SSL در اسنپ‌چت و بعداً در آمازون و یوتیوب استفاده کرد.

متا، شرکت مادر فیس‌بوک گفت: هیچ چیز جدیدی در این پروژه وجود ندارد. این مشکل سال هاست گزارش شده است و اتهامات فعلی واقعی نیست.

رمزگشایی ترافیک

فیس‌بوک یک فناوری سفارشی به نام “کیت” را در هر دو دستگاه اندروید و iOS توسعه داده است که جعل سرورهای رسمی و رمزگشایی ترافیکی است که فیس‌بوک مجاز به دسترسی به آنها نیست.

این داده‌ها به فیس‌بوک اجازه می‌دهد تا حرکات رقابتی را علیه اسنپ چت و سایر شرکت‌ها برنامه‌ریزی کند، زیرا فیس‌بوک قادر خواهد بود ترافیک رمزگذاری شده را بخواند تا بتواند میزان استفاده درون برنامه‌ای را اندازه‌گیری کند، یعنی نه صرفاً بازدید از برنامه، بلکه اقدامات خاصی که افراد در برنامه انجام می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان