نخستین واکنش رسمی امانوئل مکرون به وضعیت جاری ایران

پیام جوان: به گزارش رادیو فردا، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز چهارشنبه در نخستین واکنش رسمی خود به وضعیت جاری ایران نوشت که فرانسه «سرکوب‌های اعمال شده توسط رژیم ایران را محکوم می‌کند».

آقای مکرون روز چهارشنبه، ۲۰ مهر، در صفحه کاربری توییتر خود نوشت: «برای زنانی که با شجاعت شروع به کنار گذاشتن حجاب کرده و جلوی اسلحه رفته‌اند، برای جوانان و مردانی که برای حقوق زنان مبارزه می‌کنند، برای آن‌چه در این مبارزه جهانی است، فرانسه سرکوب‌های اعمال شده توسط رژیم ایران را محکوم می‌کند.»

توییت رئیس جمهوری فرانسه در شامگاه بیست و ششمین روز از موج اعتراضات مردم در نقاط مختلف ایران و در حالی منتشر شد که مقابله نیروهای جمهوری اسلامی در برخی از نقاط مانند زاهدان و سنندج به شدت مرگبار بوده است.

آقای مکرون در نخستین روزهای اعتراضات در ایران پس از مرگ مهسا امنیتی در بازداشت «پلیس امنیت اخلاقی» در حالی که رئیس جمهوری ایران نیز برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته بود، با او دیدار کرد و پس از آن گفت که در مورد خشونت حکومت علیه زنان ایران نیز مطالبی به ابراهیم رئیسی گفته است.

با این حال، رئیس جمهوری اسلامی ایران در بازگشت به تهران به صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت که او هم موضوع سرکوب جنبش «جلیقه‌زردها» در فرانسه را در پاسخ به امانوئل مکرون گوشزد کرده است.

در هفته‌های اخیر درخواست‌های متعددی از سوی ایرانیان اروپا، از جمله از طرف ساکنان فرانسه، از آقای مکرون برای نکوهش صریح خشونت‌های جاری به دست جمهوری اسلامی عنوان شده و از جمله، نامه‌هایی برای کاخ ریاست جمهوری الیزه پاریس ارسال شده بود.

  منتقد دولت روسیه هوشیاری کامل خود را به دست آورد

آقای مکرون اما اولین توییت خود در این خصوص را ساعتی پس از حضور در یک برنامه تلویزیونی کشورش، در حالی که مورد پرسش‌هایی در ارتباط با وضعیت ایران قرار گرفته بود، منتشر کرد.

با وجود نخستین موضع آشکار آقای مکرون در محکومیت جمهوری اسلامی ایران، هنوز معلوم نیست که دولت او گامی عملی نیز مانند برخی دیگر از کشورهای اروپایی علیه مهره‌ها و نهادهایی در حاکمیت ایران که نقش مستقیم در مقابله با مردم معترض دارند، برخواهد داشت یا نه.

همچنین معلوم نیست که دلیل تعلل طولانی آقای مکرون در موضع‌گیری در قبال وضعیت جاری ایران چه بوده، و آیا توییت کوتاهش نظر درخواست‌کنندگان از او را تامین کرده باشد.

آقای مکرون در طول یک سال گذشته برای پیشبرد توافقی جهت احیای برجام بسیار تلاش کرده و بارها مذاکرات تلفنی طولانی با ابراهیم رئیسی داشته است. او در برنامه تلویزیونی چهارشنبه شب با شبکه فرانس ۲ از این کوشش دفاع کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شویدهمراهان پیام جوان