• Home
  • >
  • زندگی
  • >
  • ارتباط مستقیم نوشیدنی‌های انرژی‌زا با بی‌خوابی

ارتباط مستقیم نوشیدنی‌های انرژی‌زا با بی‌خوابی

پیام جوان: مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا با بی‌خوابی و همچنین خواب بی‌کیفیت ارتباط مستقیم دارد. این مطالعه که روی بیش از ۵۳ هزار فرد ۱۸ تا ۳۵ ساله در نروژ انجام شد، نشان داد که افرادی که هر روز نوشابه انرژی‌زا می‌نوشند، نیم ساعت خواب کمتری نسبت به کسانی که اصلاً این نوشیدنی‌ها را مصرف نمی‌کنند یا گهگاه سراغ آن‌ها می‌روند، دارند.

به نقل از ایتنا، محققان همچنین دریافتند که مصرف گهگاه نوشیدنی انرژی‌زا یعنی حتی یک تا سه‌بار در ماه، نیز خطر اختلال خواب را افزایش می‌دهد.

بر اساس این تحقیق، مردانی که دو یا سه نوشیدنی انرژی‌زا در هفته می‌نوشند، ۳۵ درصد بیشتر احتمال دارد که بعد از نیمه‌شب به خواب روند، ۵۲ درصد بیشتر احتمال دارد که خوابشان کمتر از شش ساعت باشد و ۶۰ درصد هم بیشتر احتمال دارد که وسط شب بیدار شوند.

در زنان با همان میزان مصرف نوشابه انرژی‌زا، احتمال به خواب رفتن پس از نیمه‌شب ۲۰ درصد بیشتر است. همچنین ۵۸ درصد بیشتر احتمال دارد که این زنان کمتر از شش ساعت بخوابند و احتمال بیدار شدن آن‌ها وسط شب هم ۲۴ درصد بیشتر است.

طبق این پژوهش، افرادی که این نوشیدنی‌ها را هر روز مصرف می کردند، به طور کلی بیشتر با مشکل بیدار شدن پس از به خواب رفتن مواجه بودند و بیشتر طول می‌کشید که خوابشان ببرد و در کل کمتر از افرادی که این نوشابه‌ها نمی‌نوشیدند، می‌خوابیدند.

این مطالعه نشان داد حتی کسانی که یک تا سه نوشیدنی انرژی‌زا در ماه مصرف می‌کنند، هم نسبت به کسانی که هرگز به این نوشیدنی‌ها لب نمی‌زنند، برای خوابیدن با مشکلات بیشتری مواجه‌اند.

  ۱۶ هزار و ۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ایران شناسایی شد

محققان دانشگاه‌های برگن و اسلو به این نتیجه رسیدند که مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا عاملی مشخص و قوی در ایجاد اثر منفی روی خواب است.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان