• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • با وجود اعمال سیاست‌های محدودکننده دولت، میزان مصرف برق بار دیگر رکورد زد

با وجود اعمال سیاست‌های محدودکننده دولت، میزان مصرف برق بار دیگر رکورد زد

پیام جوان: با وجود اعمال سیاست‌های محدودکننده برای مصرف‌کنندگان خانگی، صنعتی و ادارات عمومی، یک مرکز دولتی در ایران اعلام کرد مصرف برق ایران از «۶۸ هزار و ۳۰۶ مگاوات» گذشت و رکورد جدیدی در مصرف آن ثبت شده است.

به نقل از صدای آمریکا و بنا بر اعلام «مرکز ملی راهبری شبکه برق کشور» وابسته به وزارت نیرو جمهوری اسلامی در ساعت‌های پایانی اوج مصرف برق روز دوشنبه دوازدهم تیرماه، «نیاز مصرف برق کشور» با عدد ۶۸ هزار و ۳۰۶ مگاوات روبرو شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته «پنج‌هزار و ۷۰۰ مگاوات» افزایش مصرف را نشان می‌دهد.

بر این اساس، آمارها حاکی از آن است که کشور با رشد فزاینده «۹ درصدی» مصرف برق روبه‌رو است، به گونه‌ای که حتی میزان مصرف برق سراسری نسبت به روز یکشنبه یازدهم تیر ماه امسال هم افزایش «یک‌هزار و ۱۰۰ مگاواتی» داشته است.

حمیدرضا منصوری، معاون «بهره برداری و دیسپاچینگ» توزیع برق تهران بزرگ بیست و ششم مرداد ماه ۱۴۰۱ از فرسودگی «۵٠ درصد» شبکه برق پایتخت خبر داده بود.

مرکز ملی راهبری شبکه برق کشور در حالی از شهروندان ایرانی خواسته است که در روزهای گرم تابستان به‌منظور «تامین برق پایدار برای همه مشترکان» نسبت به «مدیریت مصرف برق» خود اقدام کنند که در ماه‌های گذشته سیاست‌های تنبیهی همچون افزایش قبوض یا قطع اشتراک برای «پر مصرف‌ها» نیز اعلام شده بود، اما نتیجه‌ای در پی نداشت.

از مهم‌ترین و جنجالی‌ترین سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی برای کاهش میزان مصرف انرژی در ماه‌های اخیر، تغییر ساعت کاری ادارات و نهادهای عمومی بوده که با مخالفت‌ها و واکنش‌های بسیاری نیز مواجه شده است.

  ارتش اسرائیل تصاویری از استفاده حماس از بیمارستان‌ها و مدارس به عنوان سپر انسانی منتشر کرد

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو جمهوری اسلامی نیز بیست و چهارم خرداد ماه مدعی شده بود که با اجرای طرح پر مناقشه تغییر ساعت کار ادارات، صرفه‌جوییِ «۱۰۰۰ مگاواتی» در برق کشور صورت می‌گیرد.

با وجود آنکه آمارهای رسمی منتشر شده حاکی از ناکامی سیاست‌های کنترلی دولت جمهوری اسلامی در حوزه مصرف برق است اما همچنان تغییر ساعت کاری ادارات ادامه دارد و حتی بانک‌ها و نهادهای پولی نیز به این چرخه افزوده شده‌اند.

روز سه‌شنبه سیزدهم تیر ماه «شورای هماهنگی بانک‌ها» تصویر نامه‌ای از رئیس سازمان اداری و استخدامی دولت ابراهیم رئیسی را منتشر کرد که بر اساس آن، ساعات کاری جدید بانک‌ها تا ۱۵ شهریور ماه با هدف «صرفه جویی در مصرف حامل‌های انرژی» از «۶:۳۰ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر» خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان