• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • انتقاد از نفوذ روحانیون در جایگاه شورای فقهی بانک مرکزی و اقتصاد ایران

انتقاد از نفوذ روحانیون در جایگاه شورای فقهی بانک مرکزی و اقتصاد ایران

پیام جوان: روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی، به انتقاد از جایگاه «شورای فقهی» بانک مرکزی در ساختار جدید این بانک پرداخت. این روزنامه معتقد است که این شورا با داشتن اختیارات گسترده، می‌تواند تصمیمات بانک مرکزی را نپذیرد و استقلال این بانک را به خطر بیندازد.

روزنامه «دنیای اقتصاد» همچنین به حضور افراد سیاسی و وزرای دولت در هیات عالی نظارت بانک مرکزی اشاره کرده و معتقد است که این حضور، ماهیت مستقل بانک مرکزی را زیر سوال می‌برد.

حضور روحانیون در بخش‌های مختلف از جمله اقتصاد، یکی از اقداماتی است که در سال‌های اخیر در ایران در حال انجام است. اقتصاد و آموزش از جمله بخش‌هایی هستند که روحانیون در این دوره شروع به نفوذ در آنها کرده‌اند.

یوسف طباطبائی، نماینده علی خامنه‌ای در اصفهان، در شهریورماه سال ۱۴۰۱ گفته بود که روحانیون تحصیل کرده باید در سراسر بدنه دولت، به عنوان برنامه‌ریزان فرهنگی، به صورت موثر حضور داشته باشند.

محمدتقی فاضل‌میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، در شهریورماه سال ۱۴۰۱ از حضور روحانیون در بخش‌های غیرتخصصی و دینی انتقاد کرده و گفته بود که این رویکرد، منجر به تغییر و منفی شدن بیشتر نگاه مردم به روحانیت می‌شود.

با وجود مخالفت‌های برخی کارشناسان و اقتصاددانان، دولت و مجلس ایران همچنان بر روند نفوذ روحانیون در بخش‌های مختلف اقتصاد پافشاری می‌کنند.

در همین راستا، وزارت اقتصاد ایران در تیرماه سال جاری با امضای تفاهم‌نامه‌ای با حوزه علمیه قم، زمینه ورود روحانیون به اقتصاد را فراهم ساخت. بر اساس این تفاهم‌نامه، روحانیون در اداره‌کل امور اقتصادی و دارایی استان قم مستقر شده و کارگروه‌های مالیات، گمرک و تجارت خارجی، خزانه‌داری و بودجه، بازار سرمایه، مردمی‌سازی و بانک تشکیل داده‌اند.

  مخالفت مقامات ارشد پولی و بانکی بغداد با هر گونه نقل و انتقال دلار به تهران

سعید فراهانی‌فرد، رئیس ستاد همکاری‌حوزه‌های علمیه و وزارت اقتصاد، گفته است که همکاری حوزه علمیه و وزارت اقتصاد در زمینه‌های مختلف از جمله «سیاستی، پژوهشی، علمی، آموزشی، فرهنگی، تبلیغی، رسانهای، بین‌المللی و خدمات اجتماعی و عمرانی» خواهد بود.

بر اساس این تفاهم‌نامه، قرار است مرکز «تخصصی اقتصاد اسلامی» نیز راه‌اندازی شود. این مرکز وظیفه تربیت کارشناسان و متخصصان اقتصاد اسلامی را بر عهده خواهد داشت.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان