• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • ادامه فشارها بر فعالان مدنی در آستانه سالروز کشته شدن مهسا امینی: دو شهروند در تبریز و سه عضو یک خانواده در تهران بازداشت شدند

ادامه فشارها بر فعالان مدنی در آستانه سالروز کشته شدن مهسا امینی: دو شهروند در تبریز و سه عضو یک خانواده در تهران بازداشت شدند

پیام جوان: در ادامه فشارها بر فعالان مدنی در آستانه سالروز کشته شدن مهسا امینی، دو شهروند در تبریز و سه عضو یک خانواده در تهران بازداشت شدند.

به نقل از صدای آمریکا و بنا بر گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در روز پنج‌شنبه ۲۳ شهریور، امیرحسین آقایی و محمدرضا موحد، دو شهروند ساکن تبریز، توسط نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شدند.

بر اساس این گزارش، این دو شهروند روز چهارشنبه بازداشت شده‌اند و از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب به آنها اطلاعی در دست نیست.

محمدرضا موحد در این گزارش دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل معرفی شده که سابقه بازداشت در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ را نیز دارد و با سپردن وثیقه آزاد شده بود.

هرانا همچنین به نقل از منبع مطلع گزارش داده که نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی زهرا صفایی، پرستو معینی و محمد مسعود معینی، که هر سه عضو یک خانواده هستند، را در خانه آنها در تهران بازداشت و به بند ۲۰۹ اوین منتقل کردند.

از علت بازداشت این سه شهروند که پیش از این نیز سابقه بازداشت و تحمل زندان داشته‌اند، نیز اطلاعی در دست نیست.

هم‌زمان با این بازداشت‌ها، نرگس محمدی زندانی سیاسی مدافع حقوق بشر در پیامی از زندان اوین بازداشت و شکنجه و کشتار و اعدام جوانان در خیابان و زندان را موجب «فلاکت، انزجار، و تزلزل هراس‌آلود» جمهوری اسلامی دانسته است.

با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، فشار بر فعالان مدنی و سیاسی و همچنین خانواده‌های دادخواه افزایش یافته و شماری از آنان بازداشت شده‌اند.

  نرگس محمدی: کشتار جوانان در خیابان و زندان، حکومت را با تزلزل هراس‌آلودی مواجه کرده است

از جمله، آرمین رستمی برادر آیدا رستمی، از کشته‌شدگان اعتراضات سال ۱۴۰۱ روز چهارشنبه ۲۲ شهریور بازداشت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان