• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • ادامه حملات پیشگیرانه ایالات متحده علیه حوثی‌های یمن

ادامه حملات پیشگیرانه ایالات متحده علیه حوثی‌های یمن

پیام جوان: ایالات متحده در روز جمعه ۲۹ دی‌ماه، سه حمله پیشگیرانه علیه اهداف حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در یمن انجام داد. این حملات در واکنش به حملات موشکی حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ صورت گرفت.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، این حملات را چهارمین حمله پیشگیرانه ارتش آمریکا به «پرتابگرهای موشک» حوثی‌ها در هفته گذشته خواند. او افزود: «این اقدامات برای دفاع و پیشگیری از اقدامات مخرب حوثی‌ها انجام شد، اما به امن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی، برای همه کشتی‌های عبوری از جمله شناورهای تجاری کمک می‌کند.»

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام)، اواخر روز پنجشنبه اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت تهران، دو موشک بالستیک ضد کشتی را سمت یک کشتی نفتکش متعلق به ایالات متحده پرتاب کردند که به آب‌های نزدیک کشتی برخورد کرد و هیچ آسیب یا خسارتی در پی نداشت.

ایالات متحده بامداد جمعه ۲۲ دی‌ماه با مشارکت بریتانیا و با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند به ۳۰ نقطه مورد استفاده حوثی‌ها در مناطق مختلف یمن حمله کرد. جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، هدف از این حملات را «تضمین آزادی کشتیرانی در یکی از حیاتی‌ترین آبراهه‌های جهان» عنوان کرد.

شورای امنیت سازمان ملل هم روز چهارشنبه ۲۰ دی، با صدور قطعنامه‌ پیشنهادی ایالات متحده، با اکثریت آرا از حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی خواست فورا حمله‌ها به خطوط کشتیرانی را متوقف کنند.

روزنامه تلگراف چاپ بریتانیا هم روز چهارشنبه ۲۰ دی‌ماه در گزارشی به نقل از منابع اطلاعاتی خود در داخل ایران اعلام کرد که گروه حوثی‌های یمن، در «دانشگاه علوم و فنون دریایی خامنه‌ای» در زیباکنار رشت آموزش دیده‌اند و شخص علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، بر فعالیتهای آنها نظارت دارد.

  Yazidi women seek acceptance for children born of IS rape

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان