• Home
  • >
  • اقتصادی
  • >
  • تعطیلی پنجشنبه‌ها؛ تبعات اقتصادی و چالش‌های قانونی

تعطیلی پنجشنبه‌ها؛ تبعات اقتصادی و چالش‌های قانونی

پیام جوان: خانه صمت در نامه‌ای به مجلس نسبت به تبعات منفی تعطیلی پنجشنبه‌ها هشدار داد. این تشکل کارگری اعلام کرده که در صورت تصویب این طرح، مزد کارکنان و کارگران ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت.

دلیل این امر آن است که طبق قانون کار، ساعت کار قانونی در هفته ۴۴ ساعت است. با تعطیلی پنجشنبه‌ها، عملاً یک روز از ساعات کاری کسر می‌شود، اما این موضوع به معنای کاهش دستمزد نیست. به عبارتی، کارگران باید در ۴ روز باقی‌مانده، همان میزان ساعات کاری را جبران کنند. این موضوع به معنای افزایش ساعات کار روزانه و در نتیجه، افزایش سختی کار خواهد بود.

از سوی دیگر، تعطیلی پنجشنبه‌ها می‌تواند به کاهش مراودات تجاری با سایر کشورها منجر شود. چرا که اکثر کشورهای دنیا در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند و تعطیلی پنجشنبه‌ها در ایران، عملاً یک روز از تعاملات تجاری با این کشورها را کم خواهد کرد.

اتاق بازرگانی تهران نیز با تعطیلی پنجشنبه‌ها مخالف است. محمود نجفی عرب، رئیس این اتاق، با بیان اینکه بخش خصوصی خواهان تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه است، گفته است: “در بخش خصوصی حتی یک نفر را نمی‌توانید پیدا کنید که آماده پذیرش تعطیلات پنجشنبه و جمعه باشد.”

مخالفان تعطیلی شنبه‌ها نیز استدلال‌های خود را دارند. آنها می‌گویند که تعطیلی شنبه‌ها، ایران را با اسرائیل همسو می‌کند و از نظر سیاسی اقدامی مناسب نیست.

بحث تعطیلی پنجشنبه‌ها یا شنبه‌ها در مجلس در حال بررسی است. هنوز مشخص نیست که نمایندگان مجلس در نهایت چه تصمیمی در این خصوص خواهند گرفت.

بر اساس گزارش VOA

  قیمت دلار و یورو در بازار امروز ایران - ۷ اسفند

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان