تغییر رویکرد چین و آمریکا از تنش به آشتی

پیام جوان: در مراسم بزرگداشت ۴۵ سال روابط دیپلماتیک چین و آمریکا، وزیر امور خارجه چین بر ضرورت همکاری دو کشور تاکید کرد. وانگ یی گفت که در شرایط کنونی جهانی، منافع مشترک چین و آمریکا بیش از هر زمان دیگری است و نیاز به همکاری دوجانبه نیز افزایش یافته است. او همکاری چین و آمریکا را نه یک انتخاب، بلکه یک ضرورت دانست و خواستار استفاده از تمام سازوکارهای موجود برای ایجاد پل‌های ارتباطی و همکاری در زمینه‌های دیپلماسی، اقتصاد، مالی، بازرگانی و کشاورزی شد.

سخنان وزیر امور خارجه چین در شرایطی مطرح می‌شود که روابط دو کشور در سال‌های اخیر با تنش‌هایی همراه بوده است. کشف یک بالون جاسوسی چینی در حریم هوایی آمریکا در اوایل سال ۲۰۲۳، سفر دیپلماتیک آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به چین را به تاخیر انداخت. همچنین، روابط چین با روسیه، تهدیدهای مداوم چین علیه تایوان، اختلافات مرزی در دریای جنوبی چین و مسائل مرتبط با تجارت منصفانه نیز روابط پکن و واشنگتن را مختل کرده است.

با این حال، رؤسای جمهوری دو کشور در پیام‌های تبریک سال نو میلادی به یکدیگر، به سالگرد روابط دیپلماتیک اشاره کردند. همچنین، دیدار چهار ساعته جو بایدن و شی جین پینگ در حاشیه نشست همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (آپک) در سال گذشته، نشانه‌ای از تمایل دو کشور برای بهبود روابط بود.

بر اساس گزارش VOA

  مطرح شدن اتهامات جدید علیه دونالد ترامپ

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان