• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • خبر فوری: رضا محمدحسینی به سلول انفرادی زندان قزل حصار منتقل شد، یاشار قضایی به اوین بازگشت

خبر فوری: رضا محمدحسینی به سلول انفرادی زندان قزل حصار منتقل شد، یاشار قضایی به اوین بازگشت

پیام جوان: یک منبع مطلع به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که رضا محمدحسینی، زندانی سیاسی، به دلیل افشاگری درباره تشدید فشارها بر زندانیان و جیره‌بندی آب، به سلول انفرادی زندان قزل‌حصار منتقل شده است.

محمدحسینی در یک فایل صوتی که در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته، می‌گوید که مقامات زندان به او دستور داده‌اند به دلیل انتشار فایل‌های صوتی که در آن‌ها به مشکلات زندان، شنود، سانسور، جیره‌بندی آب و فشار بر زندانیان و خانواده‌اش پرداخته، به سلول انفرادی منتقل شود.

او در این فایل صوتی تأکید می‌کند که سلول انفرادی مصداق شکنجه است و از رفتن به آن خودداری می‌کند. با این حال، به گفته منبع مطلع، مقامات زندان او را به زور به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند.

در پی این اقدام، زرتشت احمدی راغب، زندانی سیاسی دیگر، به این انتقال اعتراض کرد و او نیز به سلول انفرادی فرستاده شد.

پیشتر، محمدحسینی، احمدی راغب و مصطفی رمضانی در اعتراض به تشدید فشار بر زندانیان سیاسی، از قطع مکرر تماس‌های تلفنی و جیره‌بندی آب در زندان قزل‌حصار خبر داده بودند.

همچنین محمدحسینی در فایلی دیگر درباره فشارهای اقتصادی برای وادار کردن زندانیان به تواب‌سازی هشدار داده بود و گفته بود که مقامات سپاه از او خواسته‌اند وکالتنامه انحصار وراثت تنها ارثیه پدری‌اش را به آنها بدهد تا او نتواند از پس مخارج خود در زندان بربیاید.

در خبر دیگری، یاشار قضایی، زندانی سیاسی پادشاهی‌خواه، پس از حدود یک سال و نیم مرخصی درمانی، برای اجرای حکم حبس به زندان اوین بازگردانده شد.

قضایی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ است و پیش از این نیز سابقه زندان داشته است. او در جریان آتش‌سوزی زندان اوین در سال ۱۴۰۱ مجروح شده بود.

  معرفی کتاب «از خوب به عالی» اثر جیم کالینز

انتقال این زندانیان سیاسی به سلول انفرادی و اوین در حالی صورت می‌گیرد که نهادهای حقوق بشری بارها نسبت به نقض حقوق زندانیان در ایران توسط جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند.

در روزهای گذشته نیز همسر محمد نوری‌زاد، از انتقال تنبیهی او به سلول انفرادی پس از اعتراض به گران‌فروشی و سوء استفاده از زندانیان در زندان اوین خبر داده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان