• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • بلینکن: تشکیلات خودگردان فلسطینی می‌تواند پس از شکست حماس در جنگ با اسرائیل، حاکمیت بر نوار غزه را در دست بگیرد

بلینکن: تشکیلات خودگردان فلسطینی می‌تواند پس از شکست حماس در جنگ با اسرائیل، حاکمیت بر نوار غزه را در دست بگیرد

پیام جوان: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه نهم آبان پیشنهاد کرد که تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس می‌تواند پس از شکست حماس در جنگ با اسرائیل، حاکمیت بر نوار غزه را در دست بگیرد.

به نقل از صدای آمریکا، بلینکن در کمیته تخصیص بودجه سنا گفت که این گزینه تنها در صورتی عملی است که تشکیلات خودگردان بتواند تحولاتی را در ساختار و عملکرد خود ایجاد کند.

طبیعتاً چنین نظری فقط پس از شکست حماس در جنگ با اسرائیل می‌تواند جنبه عملی پیدا کند و به گفته بلینکن اگر تشکیلات خودگردان نتواند چنین مسئولیتی را برعهده بگیرد جامعه بین‌المللی میتواند موقتاً آن نقش را ایفا کند.

حماس از زمان خروج نیروهای اسرائیل از نوار غزه در سال ۱۳۸۱ پس از یک درگیری سخت با تشکیلات خودگردان فلسطینی و شکست آن بر منطقه حکمرانی می‌کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که این ایده در سفر اخیر بلینکن به کشورهای منطقه مطرح شد و هم اکنون در سطح دیگر مدیران وزارت خارجه آمریکا با همتایان خود در حال پیگیری است.

میلر اطمینان داد که اسرائیل به هیچ عنوان قصد اشغال و حکمرانی نوار غزه را ندارد، از طرف دیگر حماس دیگر نباید در قدرت باشد.

اسرائيل گفته است که هدفش از پاسخ به حملات حماس، نابودی این گروه است.

آمریکا و اتحادیه اروپا معتقدند که تنها راه پایان دادن به درگیری های اسرائیل و فلسطین، ایجاد دو کشور برای دو ملت است.

  تغییرات ایدئولوژیکی یا علمی؟؛ اعمال تغییرات در محتوای برخی از کتاب‌های درسی به دستور علی خامنه‌ای

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان