• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • پشت پرده برکناری عادل فردوسی‌پور از زبان مدیر سابق شبکه سه سیما

پشت پرده برکناری عادل فردوسی‌پور از زبان مدیر سابق شبکه سه سیما

پیام جوان: علی‌اصغر پورمحمدی، مدیر سابق شبکه سه سیما، در گفتگویی با وب‌سایت خبرآنلاین، علت برکناری عادل فردوسی‌پور، مجری پرطرفدار برنامه ورزشی ۹۰ را “رویکرد سیاسی مغایر با نظام” عنوان کرد.

پورمحمدی که در زمان مدیریتش سال‌ها بر برنامه ۹۰ نظارت داشته، می‌گوید که تعطیلی این برنامه به دلیل “تغییر رویکرد خود عادل فردوسی‌پور” بود. او با اشاره به تناقض در رفتار فردوسی‌پور با چارچوب سیما، توضیح می‌دهد که “یک سری نهاد در کشور” بر رفتار مدیران و کارکنان صداوسیما نظارت می‌کنند و “خود ما هم زیر ذره‌بین بودیم.”

وی بدون ذکر نام این نهادها، از مخالفت مقامات با فردوسی‌پور به دلیل “سیاسی شدن در بزنگاه‌ها” انتقاد می‌کند و می‌گوید: “انتقاد اصلی آن‌ها این بود که اگر او سیاسی نیست، چرا در یک جا سیاسی شده و اگر سیاسی هست، چرا این سیاسی شدن او در خدمت نظام نیست؟”

پورمحمدی همچنین تاکید می‌کند که برکناری فردوسی‌پور و تعطیلی برنامه ۹۰ “در حدی نبود که مدیر یک شبکه تصمیم بگیرد” و این اقدام با “هماهنگی یا دستور رئیس سازمان صداوسیما” انجام شده است.

او با اشاره به مخالفت روسای وقت سازمان صداوسیما با ادامه برنامه ۹۰ از “همان دوران ما” می‌گوید: “دلایل زیادی” برای این مخالفت وجود داشت، از جمله “احترام به افکار عمومی”، “مخاطب زیاد برنامه” و “جزیی بودن انتقادات”.

پورمحمدی معتقد است که در نهایت “در دوره آقای علی‌عسکری این ماجراها منجر به تعطیلی برنامه شد.”

این اظهارات پورمحمدی، در حالی بیان می‌شود که پیش از این نیز محمد سرافراز، رئیس پیشین سازمان صداوسیما، در کتاب خاطرات خود از درخواست دفتر علی خامنه‌ای برای تعطیلی برنامه ۹۰ در زمان مدیریت او خبر داده بود.

  ایده فورد برای خرید و فروش خودروهای دست دوم به صورت آنلاین

عادل فردوسی‌پور از مرداد ۱۳۷۸ تا اسفند ۱۳۹۷ برنامه “نود” را در صداوسیمای جمهوری اسلامی روی آنتن برد که پرمخاطب‌ترین برنامه‌ تلویزیون در تاریخ جمهوری اسلامی بود.

حمایت فردوسی‌پور از دانشجویان زندانی در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، بار دیگر موضوع “سیاسی شدن” او را به کانون توجه‌ها آورد و به نظر می‌رسد این موضوع نقشی کلیدی در برکناری او و تعطیلی برنامه ۹۰ داشته است.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter

همراهان پیام جوان