• Home
  • >
  • سیاسی
  • >
  • Bank of America: افزایش قیمت بیت کوین بزرگترین حبا‌ب‌ اقتصادی است

Bank of America: افزایش قیمت بیت کوین بزرگترین حبا‌ب‌ اقتصادی است

قیمت بیت کوین در هفته‌های گذشته رشد چشمگیری داشت و چندین بار رکوردشکنی کرد. بسیاری چنین رشدی را یک حباب می‌دانند و حالا طبق پیش‌بینی «بانک آو آمریکا»، این ارز دیجیتال بیشترین حباب قیمت را تجربه می‌کند.

رشد سرسام‌آور ارزش بیت کوین نگرانی برخی تحلیلگران برجسته مالی را در پی داشته و حالا «مایکل هارنت»، استراتژیست ارشد بخش اوراق بهادار بانک آو آمریکا نسبت به این افزایش قیمت اظهارنظر کرده. هارنت به تازگی به این موضوع اشاره کرده که بیت کوین می‌تواند «مادر تمام حباب‌های اقتصادی» باشد.

به باور هارنت افزایش شدید قیمت در بازارهای مختلف به بیت کوین کمک کرده در دو ماه گذشته چنین رشد قیمتی را تجربه کند. به گفته او، این ارز دیجیتال با افزایش ۱۰۰۰ درصدی قیمت از اوایل سال ۲۰۱۹، نسبت به سایر دارایی‌ها در چندین دهه گذشته عملکرد بهتری از خود نشان داده است.

هارنت حباب بیت کوین را بیشتر از هر حباب اقتصادی دیگر اعلام کرده. از این حباب‌های اقتصادی می‌توان به افزایش بیش از ۴۰۰ درصدی قیمت طلا در اواخر دهه ۷۰ میلادی، بازار سهام ژاپن در اواخر دهه ۸۰ میلادی، بازار سهام تایلند در اواسط دهه ۹۰ میلادی، بازار دات کام در اواخر دهه ۹۰ میلادی و بازار مسکن در فاصله ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ اشاره کرد. به گفته هارنت این بازارها رشد سه رقمی را تجربه و سپس سقوط کردند.

در حالی که استراتژیست بانک آو آمریکا به سقوط قیمت بیت کوین مانند سایر حباب‌های اقتصادی اشاره نکرده، اما گفته چنین افزایش قیمتی در بازار ارزهای دیجیتال یکی دیگر از نمونه‌های رفتار مبتنی بر حدس و گمان سرمایه‌گذاران است.

هارنت اولین نفری نیست که نسبت به افزایش قیمت بیت کوین هشدار می‌دهد. در ماه دسامبر ۲۰۲۰ استراتژیست ارشد کمپانی «Rosenberg Research» و یکی از اساتید دانشگاه نیویورک به دستکاری قیمت این ارز دیجیتال توسط برخی افراد و همچنین وال‌ها اشاره کرده بودند.

در حالی که قیمت بیت کوین نسبت به هفته‌های پیش رشد چشمگیری داشته و حتی قیمت آن به بیش از ۴۰ هزار دلار رسید، حالا سقوط تقریبا شدیدی را تجربه می‌کند و با قیمتی نزدیک به ۳۴ هزار دلار معامله می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

همراهان پیام جوان

با عضویت در خبرنامه پیام جوان، در ابتدای هر ماه، نسخه الکترونیکی مجله را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
Loading