• Home
  • >
  • ایران و جهان
  • >
  • ابتلای عزیز قاسم‌زاده به سرطان پروستات و اعتراض فرهنگیان به بی‌توجهی مسئولان

ابتلای عزیز قاسم‌زاده به سرطان پروستات و اعتراض فرهنگیان به بی‌توجهی مسئولان

پیام جوان: شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز دوشنبه با انتشار ویدیویی از عزیز قاسم‌زاده، خبر از ابتلای او به سرطان پروستات داد. این فعال صنفی که سابقه ۲۵ سال تدریس دارد، پیشتر به دلیل فعالیت‌های خود به یک سال حبس و انفصال دائم از مشاغل دولتی محکوم شده بود.

قاسم‌زاده در این ویدیو می‌گوید که برای جلوگیری از گسترش سرطان، باید تحت عمل جراحی برداشت پروستات قرار گیرد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتقاد شدید از بی‌توجهی مسئولان قضایی به وضعیت زندانیان سیاسی، به‌ویژه معلمان، اعلام کرد که مقامات قضایی استان گیلان بارها در روند درمان قاسم‌زاده اخلال ایجاد کرده‌اند و او را چند ماه به طور غیرقانونی در زندان لاکان رشت نگه داشته‌اند.

این شورا همچنین به سابقه فعالیت‌های صنفی قاسم‌زاده اشاره کرد و گفت که او به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی معلمان، سردادن شعار و مصاحبه با رسانه‌های خارج از ایران، به اتهاماتی مانند “تبلیغ علیه نظام” و “تحریک جامعه فرهنگیان به نافرمانی مدنی” محکوم شده است.

قاسم‌زاده در یکی از سخنرانی‌های خود در سال ۱۴۰۰ گفته بود: ” اعمال مدیریت ناسالم در حوزه‌های مختلف، به ویژه در آموزش و پرورش، بهداشت و اقتصاد، همراه با رانت و اختلاس، شرایطی را به وجود آورده که آحاد جامعه ایران در زیر بار فقر و تورم سنگین کمر خم کرده‌اند.”

او همچنین در کنفرانس آنلاین “گفتگو برای نجات ایران” در اردیبهشت ۱۴۰۲ با اشاره به نابرابری در نظام آموزشی ایران، گفته بود که تحصیل برای خانواده‌های کم‌درآمد به یک معضل جدی تبدیل شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای که اول خرداد ماه در مورد مرگ ابراهیم رئیسی منتشر کرد، از دوران ریاست جمهوری او به عنوان “سیاه‌ترین دوران در تاریخ وزارت آموزش و پرورش” یاد کرد.

  عراقچی: اگر نیازی به تماس باشد، آمریکایی‌ها شماره ما را دارند‎

وضعیت سلامتی عزیز قاسم‌زاده بار دیگر توجه‌ها را به وضعیت وخیم زندانیان سیاسی در ایران، به‌ویژه فعالان صنفی و مدنی، جلب می‌کند. این افراد نه تنها با محرومیت از حقوق اولیه خود مانند دسترسی به درمان مناسب روبرو هستند، بلکه در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف در شرایط زندان قرار دارند.

بر اساس گزارش VOA

دیدگاهتان را بنویسید

آرشیو مقالات پیام جوان

هم‌اکنون عضو خبرنامه پیام جوان شوید

Newsletter Payam Javan

همراهان پیام جوان